DOĞUYA NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?

2006 yılında, yatırım teşvik belgelerinin yüzde 36’sı Marmara bölgesine, yüzde 3’ü Doğu Anadolu bölgesine verildi.

Maalesef bölgeler arası gelişmişlik farkı azalmıyor, artıyor.. Dün de Sabah gazetesinde ‘’Batman yatırım enkazı kaynıyor ‘’ şeklinde bir araştırma yer aldı.

Bugün doğuya yapılacak yatırımlar için elle tutulur etkin bir teşvik sistemi yoktur. Batman’daki yatırım enkazı, teşviklerin verildiği yıllarda ortaya çıktı. 

 

Aslında, yatırım yalnızca teşvik vermekle olmaz. Her şeyden önce yatırım ortamının olması gerekir..

1) Özel sektörün yatırım yapması için, kamunun altyapı yatırımlarını tamamlamış olması gerekir.. Maalesef doğuda altyapı yatırımları çok eksik durumdadır..

Bir örnek vereyim. Doğup – büyüdüğüm bir ilçe olduğu için, bilerek söylüyorum… Çıldır ilçesi ile Aşık Şenlik beldesi arasındaki yol 7 kilometredir. Bu yol asfalt olmadığı için, araçlar ve çevre toz –toprak içinde kalıyordu. Biz de yazdık, konuştuk… Çıldır ilçesi ve Aşık Şenlik beldesi belediye başkanları da uğraştı. Üç – dört  yıl önce yolun yarısı stabilize asfalt  yapılmış. Maalesef diğer yarısı halen  toprak yol olarak devam ediyor. 

Doğuda  çoğu yol  bu durumdadır.

Hükümet faiz dışı fazla oranını tutturmak için, bütçede yatırım ödeneklerini kısıyor.. Altyapı yatırımları yapılmıyor.

2)Dış politika açısından bakarsak , AB , Kıbrıs ve Irak konusunda sorunlar büyüyor..  Dış politikadaki bu sorunlar  ülke riskini artırıyor.. Yüksek risk yatırım yapmayı engeller.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir