DOĞUNUN UYGAR KENTİ KARS

Kars’ın girişinde ‘’Doğunun uygar kenti Kars’’ diye yazıyor.. Ancak şehre girdikten sonra   Kars’ın yalnız doğunun değil ,Türkiye ‘nin en uygar kenti olduğu anlaşılıyor.

Kars Kafkasya bölgesinin özelliklerini taşıyan bir şehrimizdir.. Avrupa kültürünü Kafkasya üzerinden almıştır. Yalnızca şehir olarak değil , halk da uygardır.

Hayvancılığın ihmal edilmeye başlandığı ve sınırların kapandığı yıllardan itibaren , Kars’ta batıya göç başladı. Aradan fazla değil , otuz kırk yıl geçti.. İstanbuldaki Karslı’lar kendilerini kurtardı. Dönüp, Karsa bakabildiler.. 1989 ‘ Kars Belediye başkanı, ‘’Karsı 50 milyar liraya satarız ‘’ demişti. Bu mizah  basında yer aldı.. Hatta Milliyet gazetesi manşet yaptı. Bu durum İstanbul ‘daki biz Karslıları rahatsız etti.. Ve üç yıl uğraştıktan sonra ben ve bazı arkadaşlarım,’’ Kars kalkınma vakfı ‘’nı kurduk.

Bu Arkadaşlarımızdan , Aytemiz Petrolun Sahibi , İsmail Aytemiz Karsa Babası adına bir lise ve bir öğrenci yurdu yaptırdı.. Bu değerli işadamı Kars için ‘’Rüyalarımın Karsı: Kafkasların Kültür , Ticaret ve Turizm Merkezi’ diyor.

Karsa dönük işadamlarından , Resul Yıldız bir yetiştirme yurdu ve bir ilk öğretim okulu yaptı..

Aynı şekilde , Bayram Tanrıverdi ilk öğretim okulu yaptı..

Vakfın şimdiki başkanı  İskender Bozdemir de Bir park yaptı.

Celal Aras, bir çocuk parkı yaptırdı.. İnşaatı devam eden bir de ilk öğretim okulu yaptırıyor.

Belki Daha önemli bir şans, Karsa  Kafkas Üniversitesinin kurulması oldu. Yalnızca Kars değil , Kafkas ülkelerine de hitap eden bu Üniversitenin , bu gün Rektör Necati Kaya’nın sürekli çabasıyla  on binden fazla öğrencisi oldu.. Ayrıca  bu Üniversite Bölgenin kalkınma sorunlara  atıyor.

Kars’ın  yönetici açısından da şansı döndü.. Son beş yıldır Vali Nevzat Turhan   Karsa ve Karslıya önemli ölçüde  katkı sağladı .

Nihayet, Yeni  Kars’ı Kars yapan, Belediye Başkanı Naif  Alibeyoğlu ‘ndan ndan halk o kadar memnun ki , bu son  seçimde oy oranını yüzde yüz on artırdı..

Naif Alibeyoğlu ,  ‘’Kars Kent Kurultayı ‘’ düzenleyerek Yalnız Türkiye ‘nin değil , tüm Kafkas ülkelerinin dikkatlerini Kars üzerinde yoğunlaştırdı .. Karsı’ bir Kafkas başkenti haline getirdi.

İkinci Kent Kurltayı’na yerli ve yabancı  yüzlerce bilim adamı, teknokrat, bürokrat katıldı.. Üç gün devam eden kurultay sonrası bildirge yayınlandı.. Bu bildirge ‘de :

‘’Türkiye Ermenistan sınır kapısının açılması , Gürcistandan geçen Kars –Tiflis  Demiryolunun yapılması, Ermenistanda mevcut olan ve bölge için tehlike oluşturan , Ermenistan Metzamor nükleer santralının kapatılması , Kars –Hopa –Artvin karayolunun yapılması , Antik Ani kalıntılarının tanıtımı ve korunması , Dünya kış olimpiyatlarının bölgeye alınması için çaba sarfedilmesi, ‘’gibi önemli kararlar ve öneriler yer aldı.

Kent Kurultaylarının yapılmasında , Karsın Tarihi Mirasını Karslılardan daha fazla koruyan Metin Sözen  ve Karslı çevreci Oktay Ekinci’ yi unutmamak gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.