DOĞANIN GİZLİ BIRAKILMIŞ HARİKASI: ÇILDIR

DÜNYANIN görülmeye değer yüz harikası içinde, Çıldır Gölü de yer alıyor… Bu gölü ilk defa görenler, bütün dünyanın tanıdığı İsviçre’deki göllerden daha güzel olduğunu söylüyorlar…
Kaldı ki, gölün karayla dar bir bağlantısı olan Akçakale adasında, Milattan 6 bin yıl öncesine giden, yani Taş Devri’ne ait kalıntılar bulundu… Bu adada tarihin her döneminde yerleşme olmuş… Kilise kalıntıları, Osmanlı’dan kalan kale kalıntıları var.
Kışın göl buz tutuyor… Üstünden atla çekilen kızaklar geçiyor… Buz sporları için bulunmaz imkanlara sahiptir.
Ben Kars Lisesi’nde okurken, kışın Çıldır’a bu göl üstünden kestirme yoldan, atlarla çekilen kızak arabalarıyla giderdik.

Göl çevresi, organik tarıma çok elverişli bir çevredir… Gel gör ki, her yerde olduğu gibi göl çevresi de devlet tehditi altındadır… Çünkü devlet göldeki barajı beslesin diye su tünelleri yapmış… Uzak çevreden yağmur sularını topluyor… Toplanan yağmur suları ve getirdikleri gölü kirletiyor. Üstelik bu sular Çıldır platosunu sulayan ve verimi artıran doğal sulardı… Şimdi plato da tehlike altına girmiş bulunuyor.

Çıldır eyaleti

ÇILDIR , 1578-1867 yılları arasında, Osmanlı İmparatorluğu’nun 18’nci eyaleti olmuştur. Osmanlı zamanında adını bugünden daha çok duyurmuştur.
Osmanlı döneminde ve öncesinde birçok eser yapılmıştır.
Bu eserlerden en önemlisi Çıldır’ın Şeytan Kalesi’dir. Şeytan Kalesi, Hammer tarihinde ‘İblis Kalesi’ olarak geçiyor…
Kurulduğu sarp kayalığa bakınca, bu kalenin ancak bir şeytan işi olabileceği imajı oluşuyor… 10 Ağustos 1578 yılında,Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasında, Osmanlılar’ın galip geldiği savaş da Çıldır Ovası ve bu kalenin eteklerinde yapıldı.
Aşık Şenlik Sempozyumu ve Çıldır Göl Festivali bu nedenle düşünülmüş etkinliklerdir…
Bu festivalin sempozyum kısmı Cumartesi yapıldı. Bugün (Pazar) ise, Çıldır Göl Festivali yapılıyor. Bu festivale 10 ile 15 bin kişi arasında katılım oluyor.
Festivali, Çıldır Belediyesi düzenliyor… Kaymakam Hüseyin Yılmaz, Belediye Başkanı M. Nizamettin Coşkun festivalin hazırlanmasında oldukça başarılı oldular.


Zenginlik içinde yoksulluk

ÇILDIR , organik tarıma ve hayvancılığa elverişli bir ilçedir. Turizm potansiyeli yüksektir. Çıldır Gölü dışında Kuş cenneti olan Aktaş Gölü’ne de sahiptir. Ayrıca kura boyunda doğal kaplıcalar mevcuttur. Çıldır’da turizm potansiyeli kullanılmıyor. Bırakın kullanmayı , devlet henüz binlerce turist çekecek bir özelliği olan bu kalenin yolunu bile yapmamış… Bu yol için ödenek bile ayrılmıyor…
Çıldır’ın turizm potansiyelini değerlendirmek için, İstanbul’daki Çıldırlılar, ‘Çıldır AŞ’ adında bir şirket kurdu. Bu şirket genişleyerek Çıldır’ın bu imkanlarını halk için değerlendirecektir.
Aşık Şenlik
ÖTE yandan, Çıldırlı Aşık Şenlik uluslararası önemi olan bir halk şairi ve halk kahramanıdır… 93 Savaşı denilen 1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda, 93 koçaklamasını yazmıştır… Bu koçaklama da ‘Can sağ iken yurt vermeniz düşmana’ dizeleriyle halkı galeyana getirmiştir.

Aşık Şenlik’in Çıldır’a övgüsünü gösteren bir dörtlüğü şöyledir:

Sefil Şenlik aha düşüp, eşk ucundan zardaı…
(Şenlik aşk yüzünden sıkıntıdadır.)
Ol hudanın bir nişanı en iptida nurdadı,
Can gurban olsun Çıldır’a , edep erkan ordadı,
Diyari gurbet ellerde , gadir bilen görmedim
(Çıldırlı dışında kadir bilen görmedim)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir