DEVLET MALINDA YOLSUZLUK

Bakırköy E 5 üzerinde , Eğitimciler koleji var. Bu kolejin sahipleri birçok yörede okul yapıp , devlete hediye etmişler. Bu kolejin arsasının bitişiğindeki bir arsa , Milli emlaka ait arsa…  Bu arsa hastane yapılmak üzere planlanmış bir kamu arsası. Ancak ortasından yol geçtiği için , arsa ikiye ayrılmış. Bir kısmını Eğiticiler koleji bahçe olarak kullanıyor.

 

Bahçe duvarına yıkım kararı çıkmış… Bakırköy belediyesi hastahane inşaatı başlamadan duvarın yıkılması çevreye zarar  verecek düşüncesiyle şimdilik yıkılmasına ihtiyaç olmadığını düşünerek , istanbul İl sağlık müdürlüğünün makine talebine cevap vermemiş. İstanbul İl sağlık müdürlüğü de AKP ‘li komşu Belediye Bahçelievler belediyesinden araç alarak duvarı yıkmış.

 

 

Buraya kadar bu yıkım sürecinde herhangibir yasal sorun görünmüyor. Ancak uygulamada il sağlık müdürlüğü bu duvarı ihtiyaçtan değil , CHP arabaları bu bahçede bulunduğu için yıkmış.

 

Okulun yanında CHP seçim merkezi  var.. Giydirilmiş seçim arabaları sokakta trafiğe engel olmasın diye, ban şahsen okul sahibine , nasıl olsa okul tatil… Bu arabalar okul bahçesinde durabilir mi ? diye rica ettim. O da olur dedi.

 

Yıkımdan sonra okulla ilgili bir kişi isatanbul İl sağlık müdürlüğünü arıyor.. İl sağlık müdür yardımcısı Celal Şahin ,

‘’CHP arabaları bahçede olmasaydı , duvarı birkaç ay sonra yıkacaktık ‘’ diye cevap veriyor.

 

DEVLETİN Mİ ? AKP’NİN Mİ MEMURU ?

 

Bürokrat devletin bürokratıdır..  Siyasi İktidarlar gelir… Gider… Devlet  devam eder… Bir bürokrat eğer bir partinin adamı gibi , bir partinin militanı gibi davranırsa , yasaları çiğnemiş olur.. Buna doğrudan ‘’ Yetki istismarı ‘’ denir.  Yetki istismarı da bir nevi yolsuzluktur.  Bu konuyu il sağlık müdür yardımcısını arayarak , neden böyle olduğunu öğrenmek istedim. Ancak birkaç kere arkadaşlarımın yanında ben ve arkadaşlarım aradığımız  halde telefonlarıma çıkmadı.

 

BAŞBAKAN YAPARSA … MEMUR DA YAPAR.

 

Aslında bürokrata kötü örnek Başbakanın kendisi oluyor.. Devlet malını , seçim gezilerinde kulllanarak , yasaya aykırı davranıyor.

 

Örneğin başbakanlığa ait devlet malı olan helikopter ve ATA uçağını  seçim gezilerinde kullanıyor.

 

Örneğin , devlet televizyonu olan TRT ‘ yi hükümetin ve AKP’nin malı gibi bir propaganda aracı olarak kullanıyor..  TRT  bu  nedenle CHP tarafından  RTÜK’ e şikayet edildi. 

 

Bu uygulama hem seçim yasalarınna aykırıdır.. Hemde kamuda kullanılan araçlarla ilgili olan Taşıt Yasasının 16 maddesine aykırıdır.. Bu 16. madde ‘’ her ne suretle olursa olsun kamu taşıtlarını tahsisi olunduğu amacın dışında ve kişisel kullanların  ‘’ bir yıl hapis cezası ile cazalandırılmasını öngörümüştür.

 

SEÇİM EKONOMİSİNDE HÜLLE  

 

Seçim ekonomisi de üstü kapalı olarak kamu malını ve kamu imkanlarını kötü niyetli kullanmaktır.. Ancak seçim ekonomisinde yasalar ve uygulamalar kılıfına uydurulmaktadır.

 

Örneğin AKP hükümümeti ,

 

  • Seçim öncesi kamu harcamalarını artırdı … Bütçe açığı arttı.
  • 4 yıl bekledi.. Seçime yakın 219 geçici işçiyi kadroya aldı.
  • Çiftçiyi 4 ,5 yıl bournca sıktı.. Seçime bir ay kala çiftçi borcunu erteledi.
  • İşçiyi horladı.. Reel ücretler geriledi.. Seçim öncesi toplu sözleşmede enflasyon kadar artış yaptı.
  • Süresi biten yeşil kartı , seçim sonrasına iki ay için erteledi.
  • Turizmde KDV inidirimi dedi… Başlama tarihini 1 ocak 2008 olarak aldı.
  • Yaz ortasında kömü yardımı kararı aldı.

 

İşin ilginç yanı , en ufak bir sapmada kıyametler koparan IMF bu defa gıkını çıkarmıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir