DENİZ BAYKAL GENEL BAŞKANLIK ÖTESİNDE BİR LİDERDİR

Başbakan 2005 yılında ‘’ zamanı geldiğinde gerekli adımı atacağız ‘’ demişti… ‘’Türban siyasal simge olsa da yasaklanamaz ‘’ diyerek gizlediği ve alevi açılımı gibi girişimlerle kamufle etmeye çalıştığı  ‘’ negatif toplumsal dönüşüm Programında ‘’yeni ve önemli bir adım attı. Anayasayı da değiştirerek, bu adımını perçinlemek istiyor.  

 

Muhakkak olan, Başbakanın bu negatif toplumsal dönüşümü tek başına planlamadığı, başta tarikatlar olmak üzere iç güçlerden ve yine başta Suudiler olmak üzere dış güçlerden önemli destek aldığıdır.

 

Laik- demokratik Cumhuriyet karşıtı olarak atılan adımların yalnızca bir iddia ve bir  ‘’vehim ‘’ olduğunu savunanların da artık şapkası yere düştü.

 

 

 

Mecliste, muhalefet olarak, CHP, MHP, DTP, DSP ve bağımsızlar var.

 

MHP ‘ cumhurbaşkanlığında AKP ‘ye destek verdi. Sayın Bahçeli başbakanın son çıkışına da ‘’ Toplumsal uzlaşmayı dinamitleyen ve türban konusunu çözümsüz hale getirmek isteyen sözler ‘’ olarak niteledi. Aslında Başbakan da ‘’Negatif toplumsal dönüşüm ‘’ ü, sık – sık toplumsal mutabakat yoluyla yapacağını ifade ediyor.

 

Diğerlerinin ise ya yeterli gücü yok … Veya pasif kalmayı tercih ediyorlar.

 

 

 

 

Laik – Cumhuriyet karşıtı bu dönüşüm yolunu kesmek için mücadele eden tek parti CHP ve Genel Başkan Deniz Baykal’dır.

 

MİSYONER BAYKAL

 

Tarih sayın Baykal’a önemli bir misyon yüklemiştir. Negatif toplumsal dönüşüme karşı mücadele misyonerliği … Bu anlamda Sayın Baykal CHP Genel Başkanı olmanın ötesinde bu  misyonun  tek lideridir.

 

Baykal’ın bu misyonu toplumsal bir kabul görmüştür.

 

Bunun içindir ki Baykal’ı yalnız parti dışından  uğraşarak değil, parti içine de nifak sokarak  durdurmak istiyorlar.

 

1980 sonrası Halkçı Parti ve SODEP birlikte kuruldu. SODEP veto yedi. O günden bu güne kadar CHP ve CHP öncesi sosyal demokrat partiler, 12 genel başkan değiştirdi.

 

1)     Nejdet CALP – Halkçı Parti

2)     Erdal İNÖNÜ – SODEP

3)     Cezmi KARTAY – SODEP

4)     Aydın Güven GÜRKAN – Halkçı Parti

5)     Aydın Güven GÜRKAN – SHP

6)     Erdal İNÖNÜ – SHP

7)     Deniz BAYKAL – CHP

8)     Murat KARAYALÇIN – SHP

9)     Hikmet ÇETİN – CHP

10)Deniz BAYKAL – CHP

11)Altan ÖYMEN – CHP

12)Deniz BAYKAL – CHP

 

ON YEDİ YILDA 11 GENEL BAŞKAN

 

1980 sonrası 17 Senede 11 genel başkan değişmiş… Yani Ortalama bir buçuk yılda bir genel başkan değişmiş… Bu kadar sık genel başkan değiştiren parti iç enerjisini boşa harcamış oluyor.

 

Delegeler 1999 yılında Genel Başkanlıktan ayrılan Baykal’ı yeniden zorlayarak genel başkan yaptılar… Üstelik Altan Öymen’e oy verenler de Sayın Baykal ‘a  destek verdiler.

 

Şimdi CHP ‘ye ve Baykal’a karşı yapılmak istenen muhalefeti bu anlamda değerlendirmek gerekiyor.  Bu kritik dönemde  Partinin iç dinamiklerine ve Sayın Baykal’ın misyonunu  zarar verecek muhalafetten uzak durmak gerekir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir