CHP’Lİ SEÇMEN DAHA FEDEKAR ÇIKTI

CHP Bilim, yönetim ve kültür platformu, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirme raporu yayınladı. Bu raporun tarafsız bir gözle hazırlandığı ve teknik açıdan da doğru bir rapor olduğu kolayca anlaşılıyor.

Rapordaki en önemli tespit, ‘’Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’li seçmenler geneline göre daha yüksek katılım sağlamıştır. ‘’ şeklindeki tespittir. Başka bir ifade ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP ve MHP’li seçmenlerinin katılım oranı, CHP’ li seçmenlerden daha düşük kalmıştır. Rapora göre , ‘’Her beş CHP seçmeninden biri oy kullanmazken bu oran AKP ve MHP seçmenlerinde dörtte bir düzeyine ulaşmaktadır ‘’


Yani AKP ve MHP’li seçmende katılım oranı yüzde 75 iken CHP’li seçmende yüzde 80’ olmuştur.

Oysaki, Genel başkan Sayın Kılıçdaroğlu grup toplantısında elini masaya vurarak ; Ama tatilcileri anlamak da zorlanıyorum. Her kuruşun hesabının sorulmasını istiyorsan, senin hayatına birisi gelip müdahale etmesin diye düşünüyorsan, sandığa gideceksin, şakası makası yok, Ekmeleddin İhsanoğlu’na oyunu vereceksin. Adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, demokrasinin gereğini yapacaksınız. Masalarda oturup ben oy kullanmayacağım diye ahkam kesmek demokrasiye inanmamaktır. Bir gün gelir sizin tatil yapmanızda engellenir” demişti.

Böylece CHP raporu bizzat Genel Başkanın CHP ‘li seçmen için yanlış tespit ve teşhis yaptığını göstermiş oldu. Ayrıca ve daha önemlisi CHP’li seçmen, AKP’nin de tatil aylarında seçim yapma taktiğini böylece boşa çıkarmış oldu.

Öte yandan raporda, İhsanoğlu’nun aldığı oyların, 2014 genel seçimlerinde CHP ve MHP’nin aldıkları toplam oy oranın gerisinde kalmasının nedenleri de ‘’oy geçişliğinde ana eğilimler ‘’ başlığı altında açıklanmaktadır.

1.30 Mart’ta MHP’ye oy vermiş seçmenlerin kayda değer bir bölümü Erdoğan’ı tercih etmiştir.

2. 30 Mart’ta CHP’ye oy veren küçük sol parti seçmenleri veya hiç oy vermemiş seçmenler Demirtaş’a oy vermiştir.

3- Büyük Metropollerde sol, sosyalist yada alevi seçmenlerinin bir bölümü Demirtaş’ı desteklemiştir.

4- Sandık çıkış anketlerine göre 30 Mart’ta CHP’ye oy vermiş seçmenlerinin yaklaşık yüzde biri İhsanoğlu’na oy vermemiştir.

Raporda önemli bir tespitte Şudur: Rizede Saadet partisinin Büyük Şehir dadayı olan Bekaroğlu’nun İhsanoğlu’nu desteklemesi, saadet partisi seçmeni üstünde etkili olmamış ve İhsanoğlu CHP ve MHP oy toplamından Rize de 4 puan daha eksik oy almıştır.

Çok açıktır ki, Saadet Partisi tabanı Bekaroğlu’nu ideolojik düşüncesinden dolayı destekliyordu. Aynı tabanının Bekaroğlu için CHP ‘ye oy vermeyeceği açıktır.

Buna rağmen Kılıçdaroğlu Bekaroğlu’nu parti meclisine sokabilmek ve genel başkan yardımcısı yapabilmek için, kurultayda platformdan kontenjan adayı gösterdi. Yani Sıfır oy alsa dahi seçilebilecekti.

Kılıçdaroğlunun İstediği seçilsin diye üç kişilik erkek kontenjan adaylığına yalnızca üç isim yazılması, CHP’nin demokratik imajına zarar verdi. 

CHP’nin tek şansı, diğer partilere göre daha demokratik olması ve bu tür demokratik olmayan taktikleri terk etmesidir.

Ayrıca bu güne kadar anlaşıldı ki, yalnızca milletvekili yapmak için partiye çağırdıklarından partiye oy gelmiyor, tersine mevcut oylar da tepkisel olarak azalıyor.

Tüzükte değişiklik yapılarak, partili olanlara bir önseçim şansı tanındı. Tüzüğe göre , ‘’ Merkez yoklaması yöntemi uygulanarak belirlenecek adayların toplam sayısı, Genel Merkezce Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına sunulan Partinin gösterdiği milletvekili adaylarının yüzde on beşinden fazla olamaz. Partinin son genel seçimlerde yüzde onundan az oy aldığı seçim çevrelerinden gösterilen toplam milletvekili aday sayısı bu orana göre hesaplanan milletvekili aday sayısına dahil değildir.’’

Partinin Yüzde 5 Merkez Kontenjanı var, Yüzde 15’te Merkez yoklaması, yüzde ondan daha az oy aldığı illeri de katarsak, demek ki 550 milletvekili adayının en az 350’si önseçime katılacaktır. Partinin kazanacak yüz elli adayının, yaklaşık 100’ünü yine ön sıralara koyarak genel merkez, 50’sini de ön seçimle parti tabanı seçmiş olacaktır.

Yine sürünen Demokrasi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir