CHP’Lİ DELEGELER VE TÜRKİYE

Bugünkü kurultayda CHP’li delegeler, aslında yalnızca güven oyu vermekle kalmayacaklar, aynı zamanda Bir… Partinin yaşayıp-yaşamamasına, İki… Türkiye’nin geleceğine oy verecekler…, 

Eğer delegeler olumsuz oy verirse, bu partinin sonu olur… Cumhuriyetin temel değerleri daha çok yara alır… Bu durum Türkiye’nin geleceğini etkiler. 

Aslında, delegeler kendi vicdanlarında şu sorulara cevap vermek zorundadır… 

1)      Demokrasilerde, seçimi kaybedenler hemen muhalefete mi geçmelidir?

 

Demokrasiye saygılı olanlar ve Türkiye için siyaset yapanlar, daha çok hizmet yaparak, kendi saygınlıklarını koruyabilirler… Aday olamayan veya seçimi kaybedenlerin, “Ben yoksam parti de yok” anlayışı ile muhalefete geçmeleri, bu gibilerin yalnızca kendileri için siyaset yaptıklarını göstermez mi? 

Ortalığı karıştıran bazıları eğer aday gösterilseydi veya seçimi kazansalardı, şimdi olduğu gibi yönetime muarız olurlar mıydı?  

2)      Parti disiplini yoksa, halkın partiye olan güveni azalmaz mı?

İşsiz sayısı 9 milyona çıktı… Çalışan kesim ekonomik büyümeden pay alamıyor… Reel ücretler geriliyor… Nüfusun yüzde 40’ını barındıran tarıma doğru-dürüst destek verilmiyor… 

Tırmanan bu sorunları CHP yaratmadı… Fakat muhalifler CHP’nin halk adına bu sosyal sorunları dile getirmesini engelliyorlar… Bu şartlarda muhalefetle uğraşan CHP yönetimi, halk adına nasıl çözüm geliştirebilir?

3)      CHP yönetimini, muhalefet yapmıyor diye suçlayan, bazı CHP’li milletvekilleri CHP’li gazeteciler, kendileri neden muhalefet yapmıyorlar? Aslında bu gibileri parti içinde muhalefete ayıracakları zaman ve imkanı halkın sorunları için ayırsalar, topluma daha yararlı iş yapmış olmazlar mı? 

4)      Bu kurultaya baskıcı kurultay diyenler gerekli argümanları da ortaya koymalıdırlar… CHP’de delegeler mi değişti ki, kurultay baskıcı oldu?

İç sorunlar için toplanan bu kurultay sokak ortasında mı yapılmalıydı? Halkın önünde kavgayı partiyi yıpratmaz mı? , 

5)      Kamuoyunda, CHP’yi parçalamak isteyen ülkelerden ve çıkar guruplarından söz ediliyor… Hiçbir gazeteci bu olayın ne kadar gerçek olduğunu araştırdı mı? Yanlış zaman ve zeminde bayrak açanlar Türkiye’nin geleceğini etkileyecek bu gibi girişimlere bilerek veya bilmeyerek ortak olmuyorlar mı? 

Sonuç şudur: Toplum CHP’den hizmet bekliyor… Çalışma bekliyor… Çalışmanın önüne set çekenleri de iyi biliyor… Ve sonuçları da iyi değerlendirecektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir