CHP ‘ Yİ ZORA SOKAN ANLAYIŞ…

CHP , yi iç kavgalar medya gündeminde tutuyor ve fakat aynı zamanda siyaset sahnesinde  pasifize ediyor.  Bu kavgaların tohumunu , Yeni CHP sloganı ile  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ekti. Kendisini genel başkanlığa taşıyan Lobi’nin isteklerine karşı çıkamayan  Sayın Kılıçdaroğlu , şimdi zaten tarafsız olamaz…  Partinin misyonuna ve  değerlerine sahip çıkamaz. Yaptıkları ve tercihleri buna izin vermez.

 

 

1)CHP milletvekilleri içinde  CHP ‘li olmayan  30 kadar milletvekili var … Bunların uygulamada ve fikren CHP’ li olmadığını herkes biliyor. Söz konusu Lobi’nin etkisiyle  Kılıçdaroğlu ,’’ Yeni CHP   ve herkesi kucaklayan parti ‘’ sloganıyla ,  adeta kendi sorunu olarak bu milletvekillerini Meclise taşıdı. Mamafih , bir genel başkan yardımcısı hala ‘’CHP’yi değiştirmek , dönüştürmek ve yenilemek zorundayız ‘’ diyor. Ne var ki parti bünyesi bu zoraki gelini kabul etmedi.

2)CHP Habur sürecine karşı çıkarken ,  Haburu dizayn eden ve avukatlığını yapanları genel başkan yardımcısı yapan Kılıçdaroğlu değil mi?

3) ‘’1915’te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı Büyük Felâket‘e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.’’ Bu metne imza atanlar , Ermeni taşnak Sütyen çetelerinin Erzurum ve Kars Bölgelerinde yaptıkları katliam ve tecavüzlere acaba  hangi gözle bakıyorlar ?  Ermeni vatandaşlarımız dahi  bu çeteleri lanetlerken , imza atanlar neden bu katliamları görmezlikten geliyorlar ?

Kılıçdaroğlu , bu metne imza atanlardan birini genel başkan yardımcısı yaptı , birini de parti meclisine aldı. Ermeni soykırımı var diyenleri israrla ve üzerinde durarak  parti meclisine alan ve birini de genel başkan yardımcısı yapan bir genel başkan onlardan farklı düşünüyor olabilir mi ?

4) Fetullah Gülen’i övenleri Milletvekili adayı kim yaptı ?

5) Kılıçdaroğlu ‘’Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyet’in bekçisi değilim, olmak da istemiyorum” diyen bir  Milletvekilini CHP genel başkan yardımcısı yapmadı mı ?

5) 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinden hemen önce 10 aralık hareketi , CHP ye karşı  ÖDP ile işbirliği yaptı. DSP ise bu işbirliğini reddetti .  Bu hareketin içinde olanları Kılıçdaroğlu milletvekili yaptı ve parti Meclisine aldı.

6) Atatürk’ü Mahkemeye veren ve Atatürk döneminde soykırım yapıldı diyen ve aynı zamanda ben CHP’ deyilim diyen  birisini Kılıçdaroğlu ‘’sen bize lazımsın ‘’ diyerek zorla milletvekili yapmadı mı ?

7) Radikal’de bir yazar,  CHP’nin  paniğe kapıldığını, acz, nefret ve şaşkınlıktan eli ayağı tutmaz hale gelmiş bir parti görünümü sergilediğini, bazı siyasi tavırların ‘patetik’ yani hastalıklı olduğunu , Kılıçdaroğlunun acz içinde olduğunu yazdı . Gülseren Onanç  bu analizi  twitledi.  Oysaki genel başkan yardımcısı olarak bu tespitlerin yanlış olduğunu savunması lazımdı . Peki bu kişiyi genel başkan yardımcısı kim yaptı ? Doğrudan Kılıçdaroğlu yapmadı mı ?

8) Türkiye bir darboğazdan geçiyor. Bütün siyasi partilerin tarihi sorumluluğu var.  Kılıçdaroğlu ise susuyor. Sükut ikrardan gelir. Kılıçdaroğlu’nun temel sorunu görmezlikten gelip  ve suskunluğunu iktidar partisinin ne yaptığını  açıklamıyor olmasını bağlaması,  iktidar partisini destekleme anlamına gelmez mi ?

Her partide ve her zaman  çekişmelerin ve yanlışların  tek sorumlusu  genel başkandır.  Bu yanlışları Milletvekilleri ve örgüt söylemekten  korkuyor. İki nedenle korkuyor… Birisi disiplin kurulu … Diğeri de beklentiler. Beklentisi olanlar partiyi ve partinin geleceğini unutuyor. Söz gelimi , Kılıçdaroğlunun geldiği kurultayda , bir gecede 3 ayrı guruba farklı şekilde yanaşan bir milletvekili tanırım.

Sonuç olarak , CHP ‘yi ele geçirenlerin partiyi  yeniden dizayn etme projeleri ve Sayın Kılıçdaroğlunun genel başkanlığı tutmamıştır. Seçimler yakınken bu kadronun değişmesi ve CHP’nin CHP’lilere verilmesi gerekir. Bunu ancak  örgüt yapar. Kurultay olmadığına göre , örgüt bunu zorlamayla ve partiye sahip çıkarak yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.