CHP VE MHP ŞAPKAYI ÖNÜNE KOYMALI

Metropol araştırma kuruluşu’nun, Şubat- mart için, İstanbullu seçmenlerin gündemdeki konulara bakışı ile ilgili bir araştırma yaptırdı. Araştırmayı yapanlar uzman kişiler. Ancak araştırmada iki sakatlık var… Birisi araştırmayı yapanlar kamuoyunda taraflı kişiler olarak tanınıyor…

 

 

İki araştırmada kullanılan denek sayısı 1174 kişidir. Bu sayı tüm İstanbul’u temsil etmekte yeterli bir sayı değildir.

 

Araştırma da dikkat çeken en önemli soru ‘’ Bu gün seçim olsa , geçen seçimde oy verdiğiniz partiye mi yoksa yeni veya başka bir partiye mi oy vermeyi düşünürsünüz ? ‘’ sorusudur.

 

Cevaplarda , AKP’ ye oy verenlerin yalnızca yüzde 8.2 ‘si başka partiye oy vereceğini söylemiştir… CHP’ ye oy verenlerin yüzde 23’ü ise başka bir partiye oy vereceğini söylemiştir… Başka bir ifade ile CHP’ ye oy veren 26 puanın 6 puanı artık CHP’ ye oy vermeyeceğini söylemiştir. . MHP ye oy vermeyeceğini söyleyenler oranı ise daha yüksek ,yüzde 30 dur.

 

Bir diğer soru ise , ‘’ önceki seçimlerde kendi partinizin liderini yetersiz bulduğunuz için  başka bir partiye oy verdiniz mi ? sorusuna karşı , AK partiye oy verenlerin yüzde 19.5’i  Tayyip Erdoğan’ı beğenmediği için , CHP’ lilerin yüzde 23.9’u Kemal Kılıçdaroğlu’nu beğenmediği için ve MHP’ nin yüzde 36.7’si Devlet Bahçeli’yi  beğenmediği için başka partiye oy verdiğini  ifade etmiştir.

 

Deniz Baykal’ın genel başkan olduğu yıllarda , milletvekili adayı olduğu halde aday yapılmayan siyasilerle , yine aday yapılmayan bazı gazeteciler ,  Baykalla olmaz , diyordu. Ancak partiye oy verenlerin tamamı aynı zamanda Deniz Baykal’ı da desteklerdi. Bu ankette CHP’ ye oy veren her dört kişiden birisi , Kılıçdaroğlu’ nedeniyle başka partiye oy verdiğini söylemiştir.

 

Ankette , cevaplar arasında doğru bir ilişki var… Söz gelimi 12 haziran seçimlerinde , AKP ‘ye oy verenlerin yüzde 8.1’i  yanlış  oy verdiğini  söylerken ,  CHP’oy verenlerin yüzde 16’sı  yanlış oy verdiğini ve MHP oy verenlerin ise yüzde 28.9’u yanlış oy verdiğini söylemiştir.

 

Yani , CHP’ ye ve MHP’ ye yanlış oy verdiğini söyleyenler oranı AKP’ nin iki ve dört katı kadardır.

 

Ankette , CHP’ lilerin bile Kılıçdaroğlu’nu yetersiz bulduğu ortaya çıkıyor.

CHP’lilerin yüzde 35’4’ü Kılıçdaroğlunu başarısız bulduğunu açıklamıştır.

Aynı şekilde CHP’ de yeni  bir lidere ihtiyaç olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 45.1’dir. Neredeyse partinin yarısı yeni bir lider istiyor.

 

Kılıçdaroğlu’na neden bu kadar tepki var ?

 

Delegelerin son kurultay talebindeki tutumu bile tek başına Kılıçdaroğluna olan tepkiyi , çok net olarak göstermeye yeterlidir. Kaldı ki devam eden il ve ilçe seçimlerinden taban çok mutlu değil.Hem demokratik uygulama yapılmıyor… Hem de  parti belirli gurupların partisi görünümü kazandı.   Söz gelimi Elazığın nüfusu 350 ‘bindir.  Nüfus içinde alevi sayısı  50’bindir. CHP  Elazığ  Merkez İlçesi seçiminde iki başkan adayının ikisi de alevi.. Alevi olmak yanlış değil , ancak bu durum  partinin bir kesime ait olması şeklindeki istismarlara  yol açıyor  ve partinin kamu oyunda sahiplenmesini önlüyor.  ,

 

Kaldı ki kamu oyunda  bu kanaat yeni değil.. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilçesinden 4 milletvekili var.  Eğer Kılıçdaroğlu genel başkan olmasaydı , aynı ilçeden 4 milletvekili olurmuy du? Üstelik bu ilçeden , devleti  mahkemeye veren bir milletvekilinin  Kılıçdaroğlunun zorla getirdiğini herkes biliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir