CHP NEDEN FARKLI?

1998 yılında Rahmetli Ecevit  ’ Fetullah Gülen  laik Cumhuriyet için bir tehdit değil , aksine güvencedir ‘  demişti. Ve tabanından da destek gelmişti. Hatta   O zaman İzmir il başkanı Emin cam ‘da ‘’ Gülen Hoşgörülü islamı temsil eden saygın bir insan ‘’ demişti. 

 

Bu gün  de Yabancı gazeteler , Türkiye de ‘’ılımlı islam ‘’ yolunda  diye yazıyorlar.

 

Gerçekte , inanç açısından islamın ılımlısı olmaz.. Laik demokratik cumhuriyeti savunanlar da islamdır. Belki daha da inançlı islamdır. Çünkü bunlar dini devlete ve siyasete alet etmiyorlar. Eğer dini gelenekler veya şeriat hükümleri bir yerden devlet idaresine girerse , orada kalmaz arkası gelir..

 

 

Bu gün ılımlı islam ‘ın konuşuluyor olmasında , CHP dışında tüm siyasi partilerin günahı var.. 1980 ihtilali ile Kenan Evren  ihtiyacın çok üstünde ve bugün  islamın siyasallaşmasına neden olacak İmam hatip okullarının kurulmasına imkan yarattı.  

 

GÜL NEDEN DİRETİYOR ?

 

Bu gün Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığına da yalnızca CHP itiraz ediyor.

 

CHP  önce Bir cumhurbaşkanının tüm halkı temsil eden siyasi partiler tarafından uzlaşmayla seçilmesini istiyor.

 

AKP , içinde milletvekili olupta  CHP ve diğer partilerin itiraz etmedikleri birden fazla insan olduğu halde  neden Abdullah Gül’ de direttiğinin hiçbir zaman mantıklı bir açıklamasını yapmadı. Daha kısa bir süre önce Meclis başkanı  böyle bir uzlaşma ile seçilmişken ve bunun olumlu etkileri yaşanmışken , AKP ‘nin bu dayatmasının altında geleceğe dönük bir takım planlarının  olduğu anlaşılıyor.

 

Zaten eğer toplumda tereddüt yoksa, Abdullah gül neden ikide bir Anayasaya bağlı kalacağını söylüyor ? Tersini düşünmek mümkün müdür ?

 

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMININ ÖNEMİ

 

Öte yandan  Abdullah Gül’ün geçmişi ,  Cumhurbaşkanlığı ve başkomutanlık makamının tartışmaya açacaktır. Zaten şimdiden yabancı basın dalga geçmeye başladı.. Örneğin Dün Milliyette de yer alan Guardian’ın haberinde , ‘’ Gül’ün eşi Sophie Loren tarzı bir imaj yapabilir. Ancak dindar Fırst Lady saçlarının bir kısmının gözükmesine izin verirmi ? belli değil. ‘’ diyordu.

 

Şimdi sanki  Türkiyenin Ekonomik , sosyal ve siyasi sorunları bitti …Tek sorun Kıyafet kaldı !   

 

Neden Gül… Çünkü Silahlı Kuvvetler , YÖK , yüksek yargı gibi Anayasal kurumlara ancak Abdullah Gül neşter atar da ondan.

 

Bunları yapacağını geçmişte zaman zaman zaten ifade etmişti.. İşte CHP Bu geçmişin geçmişte kaldığına ikna olmadığı için , bu gün Gül dışında uzlaşmayla başka bir aday olsun diyor.

 

GÜLÜN GEÇMİŞİ

 

Mesele , seçimin meşru olup olmadığı meselesi değildir.. Mesle yarın olacakları bu günden görmektir.

 

Oktay Ekşinin  , 15 ağustos yazısında Gül ile ilgili değerlendirmesi , ‘’ sayın Gül’ün kısa  süren başbakanlığı döneminde hızlı  kadrolaşma çabalarını unutamıyoruz. Sayın Gül O zamanda AKP’lilerin değil , Türkiyenin başbakanı idi. Ama başbakan iken o çapı , o dirayeti , o tarafsızlığı ve kendisinden beklenen devlet adamı gradosunu gösteremedi. ‘’ şeklindeydi.

 

Yine ;

 

  • Türkiye de sistemin sonu geldi. Laik sistemi değiştireceğiz.

 

  • Moral değerler açısından , Türkiyeye ‘ye en çok zarar veren şey , laikliktir.

 

  • Cumhuriyet rejimi halka zorlamayla dayatılmıştır.

 

Geçmişinde bu bu sözleri söyleyen bir düşünce odağı , bu gün ne kadar laik demokratik Cumhuriyete sahip çıkacaktır. Hiç kimse kendisi ile ters düşemez.

 

Nihayet Abdullah Gül Anayasa mahkemesi tarafından kapatılan ve kapatılması insan hakları mahkemesi tarafından onaylanan siyasi partilerde yöneticilik yaptı.

 

Eğer Milletvekili olmasaydı o da Necmettin Erbakan gibi kayıp trilyonlar davasından yargılanacaktı.

 

MHP’ NİN YANLIŞI

 

MHP meclise girmeseydi , AKP ve bağımsızlar  367’yi  tamamlayamazdı . Bu durumda  AKP Gül ‘ün adaylığında inad ederek yeni seçime girmeyi göze alamazdı. Zorunlu olarak Meclis başkanı gibi diğer partilerinde uzlaşacağı bir aday çıkarırdı. Toplum, siyaset ve ekonomibu kadar  gerilmezdi. MHP AKP ‘yi bu uzlaşmaya zorlamayarak , dolaylı yoldan Gül’ e destek vermiştir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir