CHP DELEGESİ ARTIK ŞAPKAYI ÖNÜNE KOYMALIDIR

Son seçimlerde CHP’nin oylarını en doğru tahmin eden Sonar araştırma şirketinden Hakan Bayrakçı  “Benim yaptığım son araştırmada CHP’nin oy oranı yüzde 20’lerde görünüyor. Ancak, yükseliş değil, düşüş eğiliminde. Diğer araştırma şirketlerinin bulguları da aynı yönde. ” diyor.  

 

 

CHP’nin oy oranı neden düşüyor ? Çeşitli yorumlar yapılabilir … Ancak ben iki konu üstünde durmak istiyorum… Birisi , CHP halkın diliyle konuşmuyor ve halkın anlayacağı şekilde  proje üretmiyor. Diğeri de CHP tarihi misyonuna sahip çıkmıyor.

 CHP  ekonomik politikaları genel başkan yardımcısının dün bir açıklaması vardı. Bu açıklama  ‘’ Bu ülkede son üç yılda her 100 dolarlık satın alma gücünün 99’u borçla , ancak geriye kalan 1 doları gelir artışıyla sağlandı. ‘’ şeklindeydi.

Teknik olarak satın alma gücü ile reel gelir artışını birbiri ile karşılaştırmak yanlıştır. Bir kişinin borç alması onun bu günkü tüketimini artırır. Ancak  bu borcu geri ödediği zaman da doğal olarak   tüketimini kısar. Başka bir ifade ile borç  alan  gelecekteki tüketimini kısarak , bu gün tüketim yapmıştır.  Borç uzun dönemde Reel satın alma gücü yaratmamıştır. Anadoludaki insan bunu bildiği için , ‘’ Borç yiyen kesesinden yer ‘’ demiştir. Üstelik te borçlanan birisi  faiz ödeyeceği için  gelecekteki tüketimini daha çok kısmak zorundadır.  Ayrıca  iç borçlanma   Milli  Gelir içinde  yapılmış bir transferdir. Gelir artışı ve reel satın alma gücü  yaratmaz. Reel satın alma gücünü , Reel gelir artışı ve servet artışı yaratır.  

Kaldı ki , siyasi iktidarı tenkit edeyim derken , anlaşılmayan bu tür beyanlar , kafa karışıklığı yaratıyor. Kimse ciddiye almıyor. Bu açıklama AKP bakanlarına cevap olarak yapılmıştı… Ne yazık ki tersine onlara prim getirdi.

CHP’ nin tartışılmayan bir şanssızlığı da  , parti ve gurup yönetimin bürokrasiden gelmiş olmasıdır. Elbette bu ülkede bürokratlarında yaptığı ve yapacağı önemli hizmetler vardır. Olacaktır. Ancak , genel başkan , gurup başkan vekillerinin üçü de  , genel başkan yardımcılarından bir kısmı bürokrat olunca , elbette bu CHP masanın öbür  tarafında oturanları anlamakta zorluk çekecektir. 

Düz mantıkla  ve popülizmle oy toplayacaklarını zanneden CHP Grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce, ‘’siyasi partilerin Türkçe’den başka dillerde de faaliyette bulunmasını ‘’ öngören kanun teklifi verdiler.  Bu kanun teklifi ,  parti içinde çelişkiye neden oldu. Diğer gurup başkanvekili imza atmadı. Karşı  çıktı.   Ayrıca bu teklif   memur zihniyeti ile yapıldı… Çünkü , söz gelimi bir açık hava mitinginde , kürtçe bilenler aynı zamanda  Türkçe de biliyor. Ancak Türkçe konuşanlar  kürtçe bilmiyor. Hem de kürtçe konuşanların oranı da yüzde 10’ u geçmez. Bu durumda siyasetçi neden kürtçe konuşsun ? Gurup başkanvekillerinin bu işgüzarlığı   tabandan büyük tepki topladı. CHP’ nin oy kaybına neden oldu.    

CHP tarihi misyonuna  da sahip çıkmıyor… Bunun sebebi de başta Kılıçdaroğlu ve seçtiği kadrolardır.

Kılıçdaroğlunun eşi  bir röporajında aynen şöyle diyor : ‘’Kemal Bey’in babası 1938’den sonra sürgün edilmiş… Halası 40 kişiyle birlikte ‘götürülmüş’…“Derin izler bırakıyor tabii; öfkeleniyorsunuz” gazetecinin  “Öldürüldüler mi?” sorusuna cevabı tek sözcük: “Evet.  oluyor. Bu şartlar altında siz Kılıçdaroğlundan CHP’ nin misyonuna sahip çıkmasını beklermisiniz ? Bunun içindir ki  CHP içinde ,

  • Her iki taraftanda şehitler oluyor diyerek , PKK ‘ terörünü şehit mertebesine çıkaran Milletvekili,
  • ’KÇK ve PKK ‘ya özgürlük ‘’ isteyen milletvekili
  • Türklük kavramını Anayasadan çıkarmak isteyen milletvekileri ,
  • ‘’Biz Atatürk’ün bekçisi olmayacağız ‘’ diyen milletvekili  ,
  • ‘’Dersim katliamından Atatürk sorumludur ‘’ diyen milletvekili var.

CHP’ de CHP misyonuna sahip çıkan yüzde 20 kemikleşmiş oy var. CHP misyonuna aykırı ve bu misyonu reddeden her hareket , CHP’ nin bu tabanını da parçalıyor. Bu durumu delege iyi değerlendirmeli ve partinin geleceğini kurtarmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir