CHP DE İSTİFA POLEMİĞİ

Bir kasımın tek galibi AKP oldu. CHP’ nin de oyları arttı, ancak artan oyların dağılımına bakarsak, devede kulak olduğu ortaya çıkar.

7 Haziran’a göre 1 Kasım’da artan geçerli oy sayısı 1 674 334 tür. MHP, HDP ve barajın altında kalan partilerden de 3 718 850 oy AKP ve CHP’ ye kaydı.  Böylece AKP ve CHP tarafından paylaşılan Toplam 5 393 184 oyun,
Yüzde 89’unu AKP, Yüzde 11’ini ise CHP aldı. Bu cepheden bakılınca, CHP’ nin de başarısız olduğu görülüyor.

 

Öte yandan, CHP’ nin aldığı oy oranı, 7 Haziran seçimlerinde ve 1 Kasım seçimlerinde, 2011 seçimlerinin altında kaldı. Yani Sayın Kılıçdaroğlu oylarda anlamlı bir artış yapamadı.

Deniz Baykal’ın genel başkanlığı döneminde, 1999 genel seçimlerinde CHP yüzde 8.71 oy alarak barajın altında kalmıştı. Baykal düşünmeden istifa etti. Ancak daha sonra 2002 seçimlerinde CHP oylarında anlamlı bir artış sağladı ve yüzde 20’ye çıkardı. 2009 yerel seçimlerinde de yüzde 23 ‘e çıkardı.

Kılıçdaroğlu 2011 ‘de oyları 3 puan artırdı ve fakat artık o seviyenin altındaki bir kulvarda gidiyor.

Aşağıdaki grafikte Siyasi partilerin son beş genel seçimde aldıkları oy yüzdeleri gösterilmiştir.

Her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de CHP’ de genel başkanın istifa etmesini isteyenler ve genel başkan adayları çıkıyor. Bunlar Demokrasinin normal işleyişidir. Genel başkan adayı olmak her CHP’linin hakkıdır.

Muhakkak ki CHP diğer partilere göre daha demokratik bir partidir. Bu çerçevede istifa isteyenleri de, istifaya gerek yok diyenleri de kimse suçlayamaz.
 
İstifa et diyenler, Demokrasinin beşiği İngiltere’deki son seçimi örnek veriyorlar.

İngiltere seçimlerinde Muhafazakâr Parti yüzde 36.9 oyla 331 milletvekili çıkardı ve iktidar oldu. ikinci sırada İşçi Partisi ise yüzde 30.4  oranında oy aldı. İşçi partisi 232 milletvekili çıkardı ve iktidar olamadı. İşçi Partisi lideri Ed Miliband ‘’Partimi iktidara taşımakla görevliydim. Görevimi yapamadım. ‘’ diyerek istifa etti.

İngiltere’de diğer muhalefet parti liderleri de istifa etti. UKIP lideri Nigel Farage ve iktidar ortağı Liberal Demokratlar’ın lideri Nick Clegg ‘da istifa etti. Bütün Bu istifalar 52 dakika içinde oldu.
İstifa tartışmaları CHP’ ye zarar veriyor. Çünkü istifa isteyenler aynı zamanda partiyi de suçluyor. Muhakkak olan şudur ki, Parti yönetiminde hatalar ve başarısızlıklar olmasaydı, parti iktidar olurdu. Ne var ki istifa isterken gerekçelerini partiye zarar vermeyecek bir şekilde söylemek gerekir.

Benim düşüncem, CHP’ nin iktidar yolunda olması için, yeniden anlamlı bir çıkışa ihtiyacı var.  Mevcut tartışmalar içinde bu soruna bir çözüm çıkmaz. Tek çözüm, Deniz Baykal’ı zorlayarak bir süre için partinin başına getirmektir. Kendisi de uzun süre kalmak istemez. Ancak hiç olmazsa bir dört yıl için, partiyi özüne döndürür ve daha üst kulvara çıkarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir