CHP BAŞARILI MI?

Kılıçdaroğlu’nun seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmesi ve CHP’nin başarılı olduğunu savunması kamuoyunu tatmin etmedi. Kimseye güven vermedi. Ortaya tatmin edici bir başarı kriteri koyamadı.

Herşeyden önce basın açıklaması yaparken, kendine güvenen ve başarılı bir lider imajı veremedi. Söylediklerine gelince…

 

 

1) “Oylarımızı 2007’ye göre beş puan artırdık…” diyor. Yüzde 25.9 oyu başarı olarak görüyor.

Her parti, iktidar olmak için seçime girer… İktidar olamayan her partide başarısız demektir. Olayı başarı veya başarısızlık olarak değerlendirmek yerine neden iktidar olamadık? Özeleştirisini yapmak gerekir. Kaldı ki, Kılıçdaroğlu Olay TV’deki konuşmasında, “hedefimiz yüzde 40’tır. Oylarımızda anlamlı bir artış yapamazsak, yüzde 40’ın çok altında kalırsak istifa ederiz” demişti.

Hatta “Başarısız olursak eğer, tek ben değil yönetim kadrosu olarak biz bu işi götüremedik diyeceğiz. Burada çok samimi söylüyorum. Çıkacağız diyeceğiz ki biz çalıştık, dilimizin döndüğü kadar halka gittik, çözümleri ürettik. Ama ne yapalım beklediğimiz sonucu alamadık. Hadi bize eyvallah…” Diye de ilave etmişti.

Kimse Kılıçdaroğlu’na kamuoyuna böyle bir taahhütte bulun demedi. Kendisi söz verdi. Sözünü tutmayan bir genel başkana, bundan böyle kimse güvenmez.

Aslında, bu seçime en yakın geçmiş seçim 2009 seçimleridir. 2009 belediye başkanlığı seçimlerinde CHP’nin Büyükşehir dahil aldığı oy ortalaması yüzde 27.49’dur.

“Belediye seçimleri partinin oy oranını gösterir mi” sorusu yanlış bir sorudur. Örneğin 2009 da Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı, Deniz Baykal genel başkan iken, İstanbul’dan CHP’nin aldığı oy oranı yüzde 37’dir. Eğer bu oy Kılıçdaroğlu’na verildiyse bu defa genel başkan olduğu için İstanbul’da bu seçimde CHP oylarını muhafaza etmesi veya artırması gerekirdi… Maalesef bu seçimde İstanbul’da, CHP’nin oyları 5.8 puan düşerek, yüzde 31.2 oldu.

2) “3.5 milyon yeni oydaş kazandık” diyor…

Doğrudur… hatta artan oy 3.8 milyondur… Ne var ki, 2007’ye göre seçmen sayısı ve oy kullananlar sayısı da arttı.

SEÇİM DÖNEMİ            KULLANILAN  OY       CHP OYLARI   

2007                                         36.056.293                  7.316.242

2011                                         43.913.859                  11.147.692

Kullanılan oylarda artış            7.857.566                     3.831.45

AKP ye kızıp oy verenler           ———–                      3.043.319

CHP artan oylarının, 2007’ye göre 2 milyonu oy kullananlardaki artıştan ileri geliyor. Yani eğer 2007’de oy kullananların sayısı 36 milyon değil de 43.9 milyon olsaydı, CHP’nin 2007 de aldığı oy sayısı 7.3 milyon değil, 9.3 milyon olacaktı.                   

Öte yandan AG şirketinin Hürriyet için yaptığı sandık başı ankete göre “CHP’ ye oy verenlerin yüzde 27.3’ü Ak Partiye karşı olduğum için CHP’ye oy verdim” diyor. Yani CHP oylarından 3.043.319 oy AKP’ye kızıp, CHP’ye oy verenlerin oyudur.

Bu şartlarda, Kılıçdaroğlu’nun 6 ay içinde artırdım dediği oy artışından söz etmek mümkün değildir.

3) “Seçime girip, Milletvekili sayısını artıran tek partiyiz” diyor.

CHP 2002 seçimlerinde yüzde 19.38 oy almıştı. Buna karşılık 178 milletvekili çıkarmıştı. Şimdi yüzde 25.9 oy oranı ile çıkardığı milletvekili sayısı ise 135’dir. Demek ki milletvekili sayısı, diğer partilerin baraj durumuna, oy dağılımına bağlı bir olgudur.

Özet olarak, CHP’nin önce özeleştiri yapması gerekli. CHP örgütünü dışlamanın, 6 ay öncesindeki CHP’yi yok saymanın bir işe yaramadığını bilmesi gerekir. Ayrıca bazı şaibeli insanlar olmasaydı ve CHP’de eksen kayması olmasaydı, oylarda anlamlı bir artış olabileceğini de tartışması gerekir.

İkincisi, mevcut yönetimin ya istifa etmesi ya da hemen bir kurultaya giderek güven tazelemesi gerekir. Aksi halde muhalefet görevini aksatmış olur. Zira Türkiye kritik bir siyasi süreç yaşıyor… CHP’nin Baykal gibi vizyonu olan bir lidere ihtiyacı var. O kadar ki Kılıçdaroğlundan önce, Baykal’la olmaz diyen bazıları bile şimdi “Baykalsız olmaz” diyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.