BU FAİZİN ALTINDAN NASIL KALKACAĞIZ?

Hazine, anaparası enflasyona endeksli 5 yıl vadeli tahvil çıkardı..  Bu tahviller için altı ayda bir yüzde 5 faiz ödenecek… Bu faiz bileşik faiz olarak yüzde 10.25 faiz oranı demektir..

Anapara ise, TÜFE’ye endeksli olduğu için, 5 yıl sonra geri ödenince, hazine enflasyon değerleme farkını da anapara ile birlikte geri ödeyecek.

Hazine’nin  enflasyon endeksli tahvil çıkarması ve her yıl yüzde 10.25 reel faiz vermesi, ekonomide risklerin devam edeceği imajını ve bu nedenle faizin düşmeyeceği imajını veriyor. 

Dış borçlarda da, faiz ödemesi kan kaybına neden oluyor..

Son dört yılda Türkiye’nin dış borcu 80  milyar dolar arttı.. 80 milyar doların ortalama faizi yılda 4- 5 milyar eder. Üstelik bu dış borcun çok az kısmı yatırım yapmak için alındı. İhracata etkisi olabilir. Ancak düşük kur nedeniyle Türkiye dış ticaretten zaten zararlı çıkıyor.
 

 

Kamu dış borçla  zaten yatırım yapmıyor. Cari açığı finanse ediyor.

Özetle, dış borçlar için kazanmadan faiz ödüyoruz..

1) Şimdiye kadar, IMF’ye 5 milyar dolar faiz ödedik. IMF‘nin acil destek kredilerinde  faiz oranları yüzde 12’ye kadar çıktı.

2)Yalnızca kamu, dış borçlar için  2006’da 7 milyar dolar faiz ödedi..

3) özel sektör ve devletin birlikte, yani  Türkiye’nin dış borçları 210 milyar dolara ulaştı.. Devlette, özel sektörün de ödedikleri dış borç faizi yurt içinden yurt dışına kaynak çıkışı demektir.. Yani kaynak çıkışı açısından  iki dış arasında bir fark yoktur.. Ayrıca gerek devlet ve gerekse özel sektör dış borç faizi öderken döviz bulmak zorundadır.. Yani dış borç faizi , döviz ihtiyacını artırmaktadır.

210 Milyar doların yıllık faizi ve masrafları ortalama  13- 14 milyar  dolardır..

4) Dış borç stoku aynı kalırsa, Türkiye’nin ödediği  dış borç faizi, bugünkü şartlarda gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 4’ü demektir..

Eğer GSYİH yüzde 4’ten daha az büyürse,  Türkiye fakirleşecektir. 

Cari açığı ve dış borçlanmayı risk olarak görmeyenler, biraz daha düşünsünler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir