BU DEFA ÇÖZÜM HALKTA

Pazar günü , Büyükşehir  Belediyesi , Mecidiyeköy Kültür merkezinde  CHP İstanbul Milletvekili Ersin Arıoğlu ve  Ardahan Milletvekili Ensar öğüt  Ardahan’a medeniyet projesi için bir toplantı yaptılar.. Bu toplantı saat 12.00 de başlayacaktı.. Biz 12.00 de gittik .. Salon doluydu.. on- on beş dakika sonra salondan , 12- 15 yaş arasında yüzlerce kız öğrenci çıktı.. Hepsinin başı kapalı .. Türban veya başka şekilde kapalı..

Biz söz konusu toplantıya katılan  300 civarında Ardahanlı , salondan çıkan bu gençleri görünce  şoke olduk..  

Bu gençleri ,  AKP ‘li Feyzullah Kıyılık’ın başkan olduğu  Bağcılar Belediyesi  toplamış ve belediyeye  ait otobüslerle  getirmişti.. Ve hepsinin elinde Adnan Aktar’ın kitapları vardı..

Daha büyük şoku salona girişte yaşadık .. Salona ilk girenler ve yerel gazeteciler  toplantı yapanların , duvardaki Atatürk Büstünü ve yine duvardaki Türk bayrağını çıkardıklarını ,  Biz girdiğimizde bunların yeniden yerine takıldığını söylediler..

Muhabirler , salona giriş yasağı olduğu için , bu gençlerin resimlerini ancak çıkış sırasında ve asansör önünde çektiler.. Resim çekenlerden birisi , doğan ajans Ardahan muhabiri Ümit Kılıç’ tı. Yani resimler elimizde var.

Türkiye de şeriat yok diyenlerin veya hükümetin bu konuda ne diyeceğini  ben şahsen çok merak ediyorum. Merak ötesinde çok kaygı duyuyorum .

 

Kars ve Ardahan , hep kağıt üstünde kaybedilmiş illerimizdir.. 93 harbi denilen 1978 Osmanlı- Rus savaşında , Osmanlı imparatorluğu Rusya ‘ya  1 milyon 300 bin altın savaş tazminatı

ödemeye mahkum edilmiş.. 300 bin altını ödemiş.. Bir milyon altını ödeyememiş .. Yerine Kars , Ardahan ve Batum’u

Rusya’ya vermiş.. Bu nedenle Kars ve Ardahan 44 yıl Rus işgalinde kalmış.. Batum ise elden çıkmış.   

Nutuk ‘ta  Atatürk , Ayan üyesi Çürüksulu Mahmut paşanın ‘’Bosphore ‘’ yazarlarından birine verdiği demecin , 31 ekim 1919 günlü tasvir-i efkar gazetesinde yayınlandığını anlatmaktadır.. Osmanlı adına barış görüşmelerine katılacak olan bu zat demecinde , ‘’ Ermenilerin istekleri aşırı olmakla birlikte ,  sınırlarda bazı düzeltmelere razı oluruz ‘’ demiş.  Atatürk ve ulusal uyanma olmasaydı , bu düzeltmenin içinde Ermenistan’a , üç komşu il olan Kars ,  Ardahan ve Iğdırın   bir kısmı olacaktı..

Bu olaylar Kars- Ardahan ve Iğdırlının  Atatürk’e , devrimlere , laikliğe ve Cumhuriyete neden bu kadar  bağlı olduğunu gösteriyor.

On kişiden dokuz kişi, gençlerimizi zehirleyen  böyle üzücü tabloların karşısındadır.. Buna rağmen , bu tablolar nasıl ortaya çıkıyor ? Bu insanlar nereden cesaret alıyor ?

Bilinenler dışında , bazı guruplar da  bilerek veya bilmeyerek , Bu tablolara destek veriyorlar.. Veya iyiniyetle bu tabloları demokrasinin bir gereği olarak görüyorlar..

Örneğin , Benimde çok sevdiğim bir insan olan  Ufuk Uras ,ın ÖDP Başkanı olur  olmaz , il beyanatı CHP ‘yi suçlamak oldu..    

Öte yandan , CHP’ siyaset yapıpta kaybedenler  ve bunu  sindiremeyenler  (ister bir parti adı altında olsun , isterse çeşitli organizasyonlar adı altında olsun ) sistemin gidişine  ve kara tabloya  bakmıyorlar.. Bu tablonun karşısında olan  CHP’ ile uğraşıyorlar.. Yani ülke sorunu  değil , şahsi  kavgalarına bakıyorlar.. Allahtan ki bu işler halkın dışında  salon düzeyinde kalıyor…

Bizim milletin karakteristik özelliği , pıçak kemiğe dayandığında harekete geçmesidir.. Ancak bu defa daha sinsi  bir tablo  karşısındayız..  Geç kalmış olabiliriz..  ve yine bu defa Laik düzeni korumak için  Askerin  işini siyasi yoldan  halkın kendisi  yapmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir