BEŞ KİŞİDEN BİRİ İŞSİZ…

2015 Mart dönemine ait işsizlik oranları açıklandı. İlan edilen İşsizlik oranı yüzde 12.5 ‘e ‘ye Gençlerde işsizlik oranının yüzde 18.6 ‘ye yükseldi…  Ortalama Fiili işsizlik oranı ise yüzde 17.5 oldu.

İstihdam oranı yüzde 45 ve işgücüne katılma oranı yüzde 50.4 olarak gerçekleşti.

Türkiye de İstihdam oranı diğer ülkelere göre düşüktür.

İstihdam oranı,  bir ülkede çalışan insan sayısının çalışabilir yaştaki insan sayısına (Türkiye de 15-64 yaş arasındaki nüfus ) Bölünmesiyle bulunan orandır. Türkiye de çalışma çağındaki nüfus 57.6 milyondur. Bunun 26 milyonu istihdama katılıyor. Başka bir ifade ile Mart ayında İstihdama katılma oranı yüzde 45 tir.

 

 

Oysaki Türkiye’nin de 34 üyesi arasında olduğu OECD ülkeleri ortalama istihdam oranı yüzde 65, 9 dur. Bu oran ABD’de yüzde 68,5′,  Kanada’da yüzde 72,6, İngiltere’de yüzde 72,2′ ve Japonya’da yüzde 73,3 tür.

İstihdam milli gelir artışında önemli bir etkiye sahiptir.  

 

İşgücüne katılma oranı yüzde 50.4 oldu.

İşgücü, İstihdam edilenler ile işsizlerin oluşturduğu tüm nüfusu kapsar.
Mart ayında istihdam edilenlerin sayısı 26 milyon, işsizlerin ayısı ise 3.1 milyon olarak ilan edildi. Toplam işgücü 29 milyon 22 bin olarak açıklandı.

İşgücüne katılma oranı, bu İşgücünün kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranıdır.

Fiili işsiz sayısı 5.5 milyondur.

 

Mart ayı İlan edilen işsiz sayısı, 3 milyon 69 bindir. ‘’İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar ‘’ sayısı ise 2 milyon 450 bindir. Sonuçta Fiili işsiz sayısı, 5 milyon 519 bindir.

 

İş aramayıp çalışmaya hazır olanlara işsiz diyemeyiz. İş arama şartları uygun değil diye veya bir süre iş aramıyor diye bunları işsiz saymakla gerçek işsiz sayısına ulaşamayız.  Fiilen kaç kişiye iş sağlayacağız? Bunu bilmeden istihdam politikası nasıl yürütülür?

 

İş aramayanlar işgücü içinde yer almıyor.  Türkiye şartlarında İş aramayan ve fakat iş bulsa çalışacak olan bu 2 milyon 450 bin kişiyi de işgücüne dahil etmek gerekir. O zaman toplam fiili işgücü 31 milyon 472 bin olacaktır. Fiili işsizlik oranı da yüzde 17.5 olacaktır.

 

İşsizlik nereye gider?

 

 

2012 yılından beri düşük büyüme yaşıyoruz. Ortalama tasarruf oranı yüzde 13’lere geriledi. Geçen sene yatırımlarda da artış olmadı. Doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişi azaldı. Bu şartlarda işsizliğin artması kaçınılmazdır. Aşağıdaki grafikte, büyüme ve işsizlik oranları yer alıyor. Büyüme düşerken işsizlik te ters yönde artıyor.

 

Dünyada da işsizlik oranı arttı. Ancak bizim gibi sıcak paraya ve ithalata bağımlı büyüme yaşayan ülkelerde işsizlik daha çok artıyor ve bu ülkeler giderek dünyadan ayrışıyor.

 

Bunun çözümü bütçe kaynaklarını dağıtmakla olmaz. Çözüm, iç tasarrufları artırmak, yerli ve yabancı yatırımları özendirmek, devletin iş yaratmakta öncü olması ile olur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir