BAZ İSTASYONLARI ÖLDÜRÜYOR…

Bu günlerde Ataşehir ‘de bir okulda tam bir baz istasyonu vahameti   yaşanıyor..Üstelik zihinsel engellilerin gittiği bir okulda.

Ataşehir , özel Eğitimciler Okul öncesi Özel eğitim okulu ltd.şti,  Ferhatpaşa  Mahallesi,  Karadeniz  caddesi no:53’ü , okul olarak kiralıyor.

 

 

Ne var ki apartman sahibi aynı zamanda  bir  GSM  şirketi  ile anlaşmış. Baz istasyonu için 5 yıllık kontrat yapmış. Okulu kiralayanlar da bu durumu kabul ederek , kiralıyorlar.  Ancak  görülmesin diye baz istasyonu   merkezini  de , merdivenin altına gizliyorlar. Bu nedenle de okulda çalışan hamile bir bayan çok ciddi sorunlar yaşıyor.

Okulda , zihinsel engelli öğrenciler için , GSM baz istasyonu tam anlamıyla bir terördür.

Baz istasyonlarının insanlara zarar verdiği konusunda bir çok yargı kararı var… Söz gelimi ,Ankara Asliye 9. Hukuk Hakimliği, baz istasyonunun zararlı olduğuna karar vermiş. Yargıtay da bu kararı , 4.hukuk dairesi , Esas sayısı :2003/16434, karar sayısı :2004 / 971 ile onaylamış. Karar şöyle :       

‘’Binada  çalışanlar için sağlık bakımından büyük endişeler taşıdığı, hatta yakın yıllara kadar istasyondan yansıyan radyasyonlardan kaynaklanan hastalıkla ölen kişiler olmamasına karşın son 3-4 yıl içerisinde ve tesise yakın binada çalışan beş kişinin ölmesi, halen çalışmakta olan bazı kişilerin bu hastalığa tutulması, bu yerde çalışanların  psikolojik olarak yaşamını olumsuz biçimde etkilemeyeceği ve bunun da psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratacağı, bu haliyle de yaşamdaki sağlık değerleri düşünüldüğünde o yerde çalışmasının olumsuz hale geleceği göz önünde tutulduğunda, davacının, zarar gördüğü kabul edilmeli ve kararın onanması gerekliği sonucuna varılmalıdır.’’

Baz istasyonları kurulduğundan beri , sürekli tartışma konusu yapılmıştır.

Vikipedi de , baz istasyonlarının zararları ile ilgili olarak ‘’Baz istasyonlarının çevresinde alıcı verici olduklarından canlılar üzerinde statik elektrik , elektromanyetik alan oluşmaktadır. Oluşan bu elektromanyetik alanın insan vücudundaki ve doğal çevremizdeki (doğal) elektromanyetik alandan çok fazla olması sebebiyle mevcut biyolojik ve fizyolojik uyum bozulur. Bu da, elektromanyetik kirlilik adı verilen bir tür çevre kirliliğine cilt kanserine neden olur.’’  şeklindedir.

Bu işin tekniğini bilen bir çevreci , olayın bildiğimizden de vahim olduğunu söylemektedir :

 

• Baz istasyonları tarafından da yayınlanabilen mikrodalgaların dokulara iki temel etkisi bulunmaktadır:

• Mikrodalga dokuları ısıtır. (termal etki)

• Mikrodalga hücrelerin kimyasını bozar (termal olmayan ya da kimyasal etki)

• Mikrodalgaların özellikle ikinci etkisi,yani hücrelerin kimyasını bozarak oluşturduğu etki insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda hücrelerin -kimyasal etkiye maruz kalması ile şu sonuçların meydana gelebileceği saptanmıştır:

• Hücrelerde büyük moleküllerin (proteinler vb.) deforme oluşu.

• Hücre zarlarının birbirine yapışması.

• Hücre zarlarında delikler açılması (elektro-porasyon)

• Ca-ATPaz ve Na-K-ATPaz enzimlerinin bozulması sonucu hücre dışına Ca”, Na’ ve K’ kaçışı.

• Sinir zarlarının bozuluşu: Sinir zarlarının bozulması ile REM uykusu adı verilen rüya görmenin azalışı, EEG değişimleri, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, depresyon, başağrısı, başdönmesi, Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz gibi dejeneratif beyin hastalıkları meydana gelir.

• Hücre enzimlerinde bozulmalar.

• DNA tahribi

Baz istasyonu kuracak olan GSM  firmaları , apartman sahibi ile anlaşıyor… oldukça da yüksek kiralar ödüyorlar. Apartmanlarda ve çevrede oturanların çoğu için bu istasyonların farkında değil. Bunun içindir ki , insanları uyarmak aynı zamanda bir insanlık görevidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.