BANKALARIN SOYGUN DÜZENEĞİ

Piyasadan bir mal ve hizmet satın alırsanız, ayrıca KDV ödemek zorundasınız… Bankadan kredi alırsanız, hem faiz hem de vergi öder gibi 31 adet faiz dışı ödemeden birini veya birçoğunu ödemek zorundasınız.  Gerçekte ise bankalar para satar… Paranın kirası da faizdir. Faiz aldıkları için hizmet yaparlar.

 

 

 

Mamafih Dünya da ve Avrupa da Bankalar faiz dışında ayrıca ya hiç bir para almazlar… Yâda çok gerekli şartlarda düşük bir bedel alırlar.

 

Söz gelimi ben araba aldım. Bir yıl için 5000 lira faiz ödeyeceğim. Ancak aynı zamanda da 700 lira dosya parası ödüyorum. Yani gerçek faiz yüküm 5700 liraya çıkıyor. Bu şartlarda banka benden gizli faiz almış olmuyor mu?

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı yeni Tüketici Kanun tasarısına göre, bankaların yalnızca kredi kartlarından aldıkları, kredi kartı üyeliği, hesap iletişim, dosya masrafı, kendi paranızı çekerken ödediğiniz bankamatik parası gibi haksız paraların toplamı 9.2 milyar lirayı buluyormuş. Haksız yere alınan bu 9.2 milyar lira halkın belinin neden doğrulmadığı göstermiyor mu?

 

Kaldı ki , Bankaların kredi kartlarından aldığı faizi , dünyanın hiçbir ülkesi almıyor.

Söz gelimi , geçenlerde bir devlet bankası tahvil çıkarmıştı. Yüzde 7.7 faiz oranı ile sattı. Yani banka aldığı paraya yüzde 7.7 faiz ödüyor. Buna karşılık aynı devlet bankası  kredi kartı ile avans olarak tüketiciye verdiği krediden  yüzde 28.08 faiz alıyor. Gecikme faizi olarak ta yüzde 34.08 faiz alıyor …Yani aldığı parayı yüzde 350 yüzde 400 karla satıyor. Düşünün kü sanayi sektöründe en yüksek kar oranı yüzde 15 yüzde 20’iken,  bankalar parayı yüzde 350 karla satıyor. Bu bir spekülatif kar değil

mi ? Bu tüketiciyi istismar değil mi ?  Bu devletin vermiş olduğu  imtiyazı kötüye kullanmak değil mi ?

 

 

KREDİ KARTLARINA BANKALARIN SOYGUN DÜZENEĞİ

 

                        BANKA                                    AVANS KREDİ        GECİKME     

PARA             SAYISI            TİPİ                      FAİZ ORANI         FAİZ ORANI             

.                                                                                                                                            .

 

TL                   19                    NORMAL          28.08                                   34.08

TL                   2                      KATILIM            28.08                                   34.08

TL                   1                      KATILIM                                                      28.08

TL                   1                      KATILIM                                                       20.88

DOLAR           6                      NORMAL          20.04                                   26.40

EURO             2                      NORMAL          19.68                                   25.68                                     

 

Üstelik bu soygunu Merkez Bankası yaratıyor. Çünkü Banka ve kredi kartları kanununun 26 maddesi , bankaların kredi kartı işlemlerinde azami ne kadar faiz alacaklarına Merkez  Bankası karar veriyor.  19 bankanın tamamı da azami orandan faiz alıyor.

 

MB milletin bankası değil mi ? MB milli banka değil mi ? Nasıl olur da bankalara spekülatif  faiz alma yetkisi verir ? Nasıl olurda tüketicinin istismarına altyapı

hazırlar ? Bunun hesabını gelecekte bu gün bu konuda tam yetkili olan  MB yöneticilerinden  sormazlar mı ?

 

Kar payı dağıtan 4 katılım bankasından ikisi de aynı faizi alıyor. Daha önemlisi Dolar faizi avans kredilerinde yüzde 20.4  gecikme faizi olarak yüzde 25.68 … Bu faizleri gören yabancı sermaye Türkiye ye sıfırdan yatırım yapmak için para getirir mi ? Elbette yalnızca spekülatif faiz alan bankaları satın almak ve borsada oynamak için  yabancı sermaye gelecektir. Ciddi yatırım sermayesi gelmeyecektir. Bunun içindir ki bankaların yarısı yabancıya satıldı.

 

Hükümet kredilerden ve banka işlemlerinden alınan 31 adet faiz dışı paraya sınır getiriyor… Ancak spekülatif faizler yerli yerinde duruyor. Bankaların maliyeti halkın sırtında kalıyor.  Hükümet neden bu faize sınır getirmi yor ? Borçlar kanununda faize sınır geldi ve fakat bankalar bunu da aşmasını bildiler.

 

Türkiye de bankalar başarılı deniliyor.. Dünyada   Dolar Ve Euro faizleri yüzde 0 ile yüzde 5 arasında değişirken , Türkiye de bankalar dolar avansı için yüzde 20.4 ve dolar gecikme faizi olarak ta yüzde 26.40 faiz alırsa ,  bankalar yürüyecek ve fakat halk batacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir