BAŞBAKANIN FORM GRAFİĞİ

Bir zamanlar, siyasi parti mitinglerinde en fazla kalabalığı Millet Partisi Başkanı rahmetli Osman Bölükbaşı toplardı.. Etkili konuşmaları nedeniyle de çok alkış alırdı.. Ancak seçimler gelince oy alamazdı.Bu garip durumu, Sonra kendisi açıkladı : “ Herkes beni alkışlıyor..kimse oy vermiyor “

        Bugünlerde gazetelerde çeşitli anket sonuçları yayınlanıyor.. Bunlardan birisinde Başbakan Erdoğan’ ın Mayıs ayında 38.4 olan form endeksinin (form grafiği deniliyor) Haziran ayında 39.1 e çıktığı ifade ediliyor.

        30 yıl önce tanıdığım, Türkmenistan dan  Türkiye’ ye göç edip yerleşmiş birisi, Türkçe yi çok iyi kullanamazdı..  Aklına ve gerçeklere çok ters gelen şeyler için,  “ böyle şey olur mu? “  diyemezdi.. Vurgulayarak “ acayip “ derdi.

        Şimdi Türkiye’nin gerçeklerine  ve Başbakanın  formuna baktığımız zaman, form  grafiğinin yükselmesi karşısında insan şaşkınlığını ifade edecek söz bulamıyor .. Zira :

 

        1)-  Mayıs başında  tüm dünyada başlayan ekonomik dalgalanma en fazla Türkiye ‘ yi vurdu.  Faizlerin en fazla arttığı, Borsanın en fazla düştüğü reel sektörün zora girdiği, iflasların  olduğu ülke Türkiye oldu.. Tekstil ve  Turizmden sonra, inşaat sektörü de daraldı.

        2)- Faizler 4 puan arttı.. Bankalar Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, Tüketici Kredisi faizlerini 14 puan  artırdılar. İnşaat sektöründeki durgunluk ve fiyat artışı başta TOKİ’ den ihale almış olan müteahhitler ile birçok müteahidi zora soktu.. Vatandaşlar arasında “  konutzede “ lerin  artmasından korkuluyor.

        3)- Kırsal kesimde yaşayan 25 milyon nüfus, fakru-zaruret içinde yaşıyor.. Tarımda  bu yılın  prim desteğinin  bir yıl sonra verileceğini Başbakanın  kendisi açıkladı.. Fındık  üreticisini, 
 “ fiskobirliğe gidin “ diye yine Başbakanın kendisi azarladı.

        4)-  Son yıllarda dünyada terörün en çok arttığı ülke yine Türkiye oldu. İsrail bir kişi için harp yapıyor.. Biz yüzlerce şehidimiz için  elimiz-kolumuz bağlı gibi duruyoruz.

        5)-  Avrupa Birliği Güney Kıbrısa limanları açın diye diretiyor. Kıbrıs’ta  ve Türkiye’ de herkesin morali bozuk.

        6)- Başbakanın danışmanı,  Elçilerle bazı temsilcilerle görüşmeler yapıyor. Dış İşleri  bizim bilgimiz yok diyor.

        Yukarıdaki tabloyu  daha da uzatmak mümkündür.. Ancak  bunları da  ve yeni söyleyeceklerimizi de  toplum  an be an yaşadı.. yaşıyor..

        Bu yaşadıklarımıza rağmen  eğer ankete katılanlar, Başbakan için  başarılı oy  veriyorlarsa, durup  düşünmemiz gerekir.

        Acaba bizim toplum bu kadar  vurdum duymaz olabilir mi?

        Geçmişte yaşadıklarımız tersine bizim  toplumun çok  sabırlı ve fakat aynı zamanda çok duyarlı bir toplum  olduğunu gösterdi.. Bir seçimde Ecevit’ e yüzde 21 oy verip, 4 yıl  sonra bu oyu yüzde 1 ‘ e düşüren bir  seçmen kitlesine  duyarsız diyemeyiz.

        Bazı gazeteler de AKP’nin oy oranını artırdığını, yüzde 38.5 e yükselttiğini  yazdı.. Eminim ki, yaşadığımız gerçeklerle ilgisi olmayan anketleri halka  duyuran gazetenin tırajı da düşecektir. Çünkü; Atalarımız Güneş balçıkla sıvanmaz “ yahut “ çuvaldız çuvala girmez “ demişler..

        Esmer birine, “ sen sarışınsın “ derseniz herhalde aynaya koşmaz.. Ancak  bunu söyleyen içinde olumlu düşünmez.

        Bütün bu gerçeklere rağmen  böyle işler neden oluyor?

        Nedenini siz biliyorsunuz ..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir