BAŞBAKAN NEDEN KABADAYILAŞTI?

‘’Öfke bir hitabet sanatıdır …’’ Bu sözü başbakan söylüyor… Hitler ‘de öfkeli konuşurdu. Hem de çok öfkeli konuşurdu.

 

‘’Öfkeyle kalkan … Zararla oturur …’’ bu da bir atasözüdür.

 

Aslında Başbakanın öfkelenmesinin ve kabadayılaşmasının arkasında yatan psikolojik nedenleri iyi tahlil etmek gerekir. Herhalde psikologlar bunu tahlil ederler. Ancak bizim bildiğimiz , aşırı öfke bilinç altında yatan korku ve endişenin dışa vurmasıdır.

 

Başbakan aynı endişesini bir başka şekilde ortaya koyuyor… Diyor ki ,  

‘’Biz o beyaz çarşafla yola çıktık… Biz bu konuda bedel ödemeye hazırız ‘’

 

 

 

Bu güne kadar siyasette, sosyal yapıda ve ekonomide yaptığı tahribat, gün ışığına çıkmaya başladı. Başbakanın korku ve endişesi bu nedenle oluştu.

 

Başbakanın yola çıktık dediği bu yol hangi yoldur ? Ülkeye yeniden demokrasi mi getirdi ? Siyasete demokrasi mi getirdi ?

 

22. dönemde 4.5 yıl milletvekilliği yapmış ve fakat kendisi ile yüz yüze görüşememiş çok sayıda milletvekili var.. Bu açıklamayı kendi milletvekilleri yaptı .

 

İşsize iş mi sağladı ?  Terörü mü önledi ? Kıbrıs sorununu mu çözdü ? Değilse dediği yol hangi yoldur ?

 

BU YOL YOL DEĞİL…

 

Nereden bakarsak bakalım , bu yol Türbanla kırılan ve arkası , imam Hatiplere meslek dışında üniversite yolunu açan , yargıyı kuşatan , cemaat vakıflarını merkezi devlet yönetimine katan , Lozanı rafa kaldıran , ulusal politikaları dışlayan bir yoldur… Zihniyet değişikliği talep eden bir yoldur. Arkası da gelecektir. 

 

Başbakan gerek belediye başkanlığı sırasında ve gerekse başbakanlığı sırasında bu yol için çok çalıştı. Yalnızca siyasi açıdan değil , ekonomik ve sosyal açıdan da Türkiye bu kırılma noktasına  getirdi ?

 

AKP, paralı asker gibi,  maaşlı türbanlılar tutarak  senelerdir türbanı tanıttı ve halkın gözünü alıştırdı. Kara devrimin altyapısını hazırladı. 

 

Şimdi türban kavgasıyla toplum ikiye bölünmek isteniyor. Toplumda anarşik ortam yaratılırsa, karşı devrimin bir emrivaki ile getirilmesi daha kolay olur. İran’daki sosyal anarşi de aynı şekilde ortaya çıkmıştı.

 

Sosyal olaylar, siyasi olaylar kadar net  görünmez. Uzun dönemde ve yavaş yavaş ortaya çıkar. Bir gün işten geçmiş olabilir.

 

ULUSAL POLİTİKALARI YOZLAŞTIRDI

 

Ekonomide Ulusal politikalar, ulusal yaklaşım, ümmetçilik gibi akımların karşısında en güçlü engeldir. AKP iktidarı bilerek ulusal politikaları engelledi. Ulusal politikalar, toplumun daha bilinçli ve tepkili olmasına imkan verir.

 

AKP iktidarında , Türkiye Dünyanın en çok cari açık veren ülkesi oldu. AB ve IMF gibi çıpalara muhtaç oldu. Halk ve özel sektör borç- harç içinde kaldı. Özel sektör ‘’kur artarsa zora girerim ‘’ korkusuyla sesini  kesti.  

 

Özet olarak AKP karşı devrimi , Siyasi- sosyal ve ekonomik alanda ulusal değerlerin tahribi ve türban dahil , 85 yıldır oluşan değerlerimizin yozlaştırılması üstüne kurdu.

 

Milletvekilleri göreve başladıklarında, ‘’ Laik cumhuriyete, Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı kalacaklarına ‘’yemin ettiler. Türbana oy verenler bu yemine aykırı davranmış oluyorlar … Çünkü Türban kararından önce, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararlarında ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında, türbanın  laikliğe aykırı ve siyasi hayatta bir dini sömürü aracı haline geldiği ifade edilmişti.

 

Türban kararından sonra da, Avrupa basını bu kararın laikliğe ve Cumhuriyete darbe olduğu yorumunu yaptı.  İran Cumhurbaşkanlığından Biriya, ‘’ Türban, İslamın Türkiye’de galip geldiğinin göstergesidir’’ diye beyanda bulundu.

 

Türbanı dünya ve toplum , laikliğe ve cumhuriyete vurulan bir darbe olarak yorumlarken , AKP ve MHP ‘nin “Türban laikliği zedelemez”  demesinin hiçbir dayanağı kalmıyor.  Kaldı ki , MHP ‘de kazık yediğini anladı.

 

HERŞEY ORTAYA ÇIKTI

 

Türban kararının burada da kalmayacağı ve toplumda anarşi yaratacağını herkes biliyor. Başbakanda anladı.

 

Topluma bu kötü mirası başbakan getirdi. Tayyip Erdoğan başbakan olmadan yargılandığı bir şiiri nedeniyle  toplum nezdinde mazlum duruma düştü. Toplumun bu iyiniyetini  şiddetin mükafat görmesi olarak yorumladı. Başbakanlıkta da hep şiddet yaratı. Vatandaşa ‘’ ananı al git ‘’ dedi. Rektörleri ‘’otur oturduğun yerde ‘’ diyerek haşladı.

 

Son olarak türban kararı bu toplumda şok etkisi yaptı. Ekonomik, sosyal ve siyasi alanda yaptıkları da kırılma noktasını geçti. Sosyal anarşiye dönüştü.   

 

Ne var ki , ülkelerin sosyal yapısına bağlı olarak sosyal anarşi ters de tepebilir. Bir çok ülkede  sosyal anarşi  yaratanlar bu anarşinin altında kaldığı görülmüştür.. Bizim toplum bıçak kemiğe dayanınca, daima ülke geleceğini ön planda tutan çözümler üretmiştir. Halkın tepkileri her zaman Atatürk’ün ‘’Mevzuu bahis vatan olunca gerisi teferruattır ‘’ sözünde özetini bulmuştur.

 

Bütün bunlalarla ortaya çıkan sorunlar ve toplumun aşırı gerilmesi  başbakanda daha çok korku ve endişe yaratıyor … Daha  hiddetli konuşmasına neden oluyor. Hiddetlendikçe de yanlışlar yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir