BAŞARISIZ YÖNETİM İÇİN ÖZELLEŞTİRME ÇÖZÜM DEĞİL

EGO,  (Ankara Elektrik Gaz ve Otobüs Kurumu) , Ankara Belediyesine bağlı iken , 1982 yılında TEK’e ( Türkiye Elektrik Kurumu )  devredildi. Bugün bu kurum yalnızca doğalgaz ve ulaşım hizmeti vermektedir.

Kurumda 1087 memur ve 4135 işçi çalışmaktadır.

EGO ‘nun  BOTAŞ’a 900 milyon YTL borcu var.. Ayrıca diğer kamu kurumlarına da borcu olduğu ifade edildi.  Bu nedenle özelleşeceği açıklandı.

EPDK Başkanı da , doğalgazın üç büyük şehirde  pahalı olduğunu  ve EGO‘nun hisseleri özel sektöre devredilirse , daha verimli çalışacağını açıkladı.

Bu güne kadar yapılan özelleştirmeler  içinde aynı şekilde , özel sektöre geçerse maliyetlerin düşeceği iddia ediliyordu..  Uygulamada tersi oldu.. Özelleştirilen kurum ürünleri daha pahalı oldu.. Örneğin Et- balık kurumu ürünleri.. Örneğin en yeni uygulamada Telekom’da sabit hat fiyatları yüzde 20’nin üstünde arttı. Üstelikte özelleşen KİT’lerden 16 bin kişi işini kaybetti.

Zaten , kamunun ürettiği mal ve hizmetlerin  fiyatları daima özel sektör fiyatlarından ucuzdur..

·     Bir defa kar yoktur. Eğer makul bir karı da içeren piyasa maliyetlerinin üstünde bir bedelle satılırsa, ortaya çıkan  kar  bu bir nevi vergi demektir..

·     Ayrıca  kamunun ürettiği hizmetlerde  sosyal fayda da  olduğu için ve  fakir- fukara da yararlandığı için   fiyatlarının da daha  düşük olması gerekiyor..

·     Özel sektörün tek hedefi  karını en yükseğe çıkarmaktır.  Altyapı yatırımlarında, doğal tekellerde bu imkanı istediği gibi kullanır.. Üst kurullar bu konuda güvence değildir.. Güvence olsalar, doğal tekellerin satışına izin vermezler.

AKP ‘nin  ekonomik anlayışı,   devleti piyasadaki bir firma gibi görüyor..  Ben şahsen 30 yıldır ekonomi alanında yazan ve düşünen bir insan olarak , AKP iktidar olmadan önce  bu kadar sosyal olmayan ve aykırı bir ekonomik anlayışa sahip olabileceğini tahmin edemiyordum..  İktidar olduktan sonra öğrendim.

Aslında EGO ‘nun satılma gerekçesi, 900 milyon YTL borcudur.. Satışta bu borç da satışa dahil edilecek.. 

Borcu harcı olan bir kurum ucuza satılır.. EGO’nun borcu temizlense , bu defa bütçe açığı artacak..

Geçmiş hükümetler , borcu borçla ödemeyi seçiyordu.. AKP hükümeti  mevcut kurumları kökünden satıp , işi bitiriyor !..

EPDK başkanı , Ankara’da doğal gaz fiyatlarının pahalı olduğunu söylüyor.. Demek ki  EGO maliyetin altında sosyal amaçlı satış yapmadı.. O zaman EGO neden bu kadar borç altına girdi ? Eğer bu yanlış yönetimden ise, o zaman bunun maliyeti neden topluma ait bir varlık veya bir hizmet satılarak yerine getiriliyor? 

 Yoksa  birçok KİT’in ve doğal tekelin özelleştirmeden önce borç batağına sokulmasının özel bir gerekçesi mi var ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir