AVRUPA NEDEN GELMİYOR, NEDEN GİDİYOR?

Avrupa’dan Türkiye’ye  2017 yılının ilk 5 ayında gelen Turist sayısı, 2015 yılına göre yüzde 38 geriledi. Turizmde En fazla kan kaybı Almanya’dan oldu. Turist sayısı ve turizm geliri olarak hep ilk sıralarda yer alan Almanya’dan gelen turist sayısı yarı yarıya düştü. Hollanda’dan gelen turist sayısı ise yüzde 45 azaldı.

2015-2017 ilk 5 ayda gezen turist sayısında değişim

 

——————————————————————————————-

   Ülkeler                  İki yılda değişme 

                                     ( Yüzde )

——————-     ———————————

 ALMANYA                    – 50

 İNGİLTERE                   – 33

 HOLLANDA                  – 45

 YUNANİSTAN              – 31

 İSVEÇ                          – 63

 FRANSA                      – 43

 AVRUPA                      – 38

 RUSYA                        + 16

Londrada bir parkta, bir arkadışımız İngilize soruyor: Türkiye’ye gittiniz mi? Cevap veriyor… Evet gittim çok güzel bir ülke… Ancak artık gitmem… Zira demokrasi sorunu var.

Biz içinde yaşadığımız ortama alıştığımız için fazla farkında olmayız… Ancak eğer dışarıdaki imajımız iyi değilse, önce neden ve niçinini sorgulamayız ve önlem almalyız.

Türkiye iklimi ve doğal imkanları ile yabancıların gözde ülkesidir. Bunun içindir ki hem Avupalılar, hem de Araplar Türkiye’de yaşamayı tercih ediyor.

Söz gelimi Fethiye ilçesinde 2 sene öncesine kadar 10 bin İngiliz yaşıyordu. Hepsi ev almıştı. Bazılarının tekneleri vardı. Son 2 yıldır bunlardan çoğu evini sattı. İngiliz evleri diye bir pazar oluştu. Yine bazıları da teknelerini sattı. Bunun 3 nedeni var… Birisi İngiltere İngiliz vatandaşlarının en az 6 ay İngiltere’de oturmalarını şart koştu. İkincisi, Türkiye’nin Avrupaya karşı tavrı … Ve üçüncüsü ise  iç ve dış sorunların tırmanması. 

Sonuç olarak  Türkiye’de yaşayan, İngilizler, Almanlar ve Hollandalılar gidiyor.

Yabancılar Türkiye’den  her yıl 4 milyar dolar cıvarında gayrimenkul satın alıyorlar. İki yıl öncesine kadar  bunların çoğu Avrupalıydı. Şimdi yine geçen sene Yabancılar 3.9 milyar dolarlık gayrimenkul  satın aldılar. Ancak bunların çoğu Iraklı ve diğer Araplardır. Avrupalının payı düştü.

Kim alırsa alsın denilemez… Çünkü Türkiye’de gayrimenkulu olan ve yaşayan yabancılar, aynı zamanda Türkiye için bir Lobi oluşturuyor. Ayrıca Avrupalı modern ve demokratik insanı tamsil ediyor.

Siyasi anlamda Türkiye’nin ideolojik nedenlerle Araplara daha çok yakınlaşması, eninde sonunda Hepimize maliyet getiriyor. Suriye de yaşadık. Şimdi Katar nedeniyle de bir sorun yaşayacağımız az çok belli oluyor.

Türkiye’yi Avrupa’dan ortadoğu çizgisine çekersek, Osmanlı’dan başlayan Batı medeniyeti tezimiz suya düşer.

Öte yandan Avrupalılar evlerini satıp gidiyor ve bu defa da  Türkler Avrupa’dan ev alıyor.

Söz gelimi bir gazete haberine göre ”Bu yılın ilk çeyreğinde Barcelona’da 8 bin 800 gayrimenkul satıldı. Bunun yüzde 12’si yani 1000’den fazlasını Türkler satın aldı. Bu oranla Türkler İngilizlerin ardından şehirde konut alan 3. müşteri grubunu oluşturdu. Uzmanlar İngilizlerin Bretix’ten dolayı Barcelona’yı tercih ettiğini, Türklerin ise siyasi gerilim ve kutuplaşma nedeniyle böyle bir yatırıma giriştikleri görüşünde. ”

Türkiye ABD ile sorun yaşıyor. ABD terör örgütü PYD’ ye destek veriyor. NATO’da oldumuz için ve ayrıca Rusya’nın emperyalist anlayışı nedeniyle   Rusya ile derin bir ortaklığımız olamaz. Katar nedeniyle Arap ülkelerini karşımıza aldık. Bu şartlarda tek ortağımızın Avrupa olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.