ASLINDA CHP VE BAYKAL KAZANDI

Bir siyasi partiyi yalnızca bugün aldığı oylarla değerlendirmek , yüzeysel  olur. Partinin siyasi ve sosyal misyonu , seçimlerde sergilediği yaklaşımda aldığı oy kadar değerlidir.

 

1)CHP seçim sürecinde gerçekleri saptırmadan dile getirdi. Hiçbir partiye iftira etmedi.

 

Buna karşılık , Cumhurbaşkanlığı seçiminden tutun CHP’nin savunduğu politkalara kadar , kulislerde ve bazı medyada bir iftira kampanyası yapıldı.

 

 

NTV’ de saat 14.00 ile 14.30 arasında  Sabancı üniversitesinden bir profesör  , CHP’nin AB ye ve bir ölçüde Kürselleşmeye karşı olduğunu , kesin dille anlatıyordu.. Oysaki  pusula 2007  seçim programında 18 sayfada, CHP ‘nin AB’ ile ilgili yaklaşımını anlatırken başlık aynen şöyledir :  AB hedefimiz eşit koşullu ‘’ulus devlet – Üniter devlet – Laik devlet ‘’ ilkelerimize saygılı tam üyelik .

 

CHP ‘nin Küreselleşme ile ilgili görüşü ise Yine 30 sayfada : ‘’ Globalleşme dünyanın bir tercihi değil , bugünün bir gerçeğidir. Bu gerçeğin gereğini yapmak lazım .Ancak ülke yararına ters düşen uygulamaları kabul etmek zorunluluğu yoktur.’’ şeklindedir.

 

2) CHP seçim hilesi yapmadı .

 

Bu seçimde bana intikal eden birkaç olayı anlatayım .

 

  • Güngörende, Güneştepe ilk öğretim okulunda ,  AKP minübüste oy kullandırırken , CHP’liler tarafından yakalandı. Avukatlar tutanak tuttu. Poliste şahit oldu ve tutanağı imzaladı. Olay karakola intikal etti.

 

  • Yeni Bosnada , Yüksek meslek lisesinde , 3011 numaralı sandıkta , vatandaş verdiği oyu cep telefonuya çekti. Bu fotoğrafları AKP’ ye götürene iş verileceği taviz olarak verilmiş.

 

  • Esenyurt saadetdere mahallesi Osmangazi ilk öğretim okulunda, öğretmenler odasının AKP’liler tarafından erzak deposu olarak kullanıldığı avukatlar tarafından tespit edildi.

    Müdahale edildi. Jandarma komutanı tahliye ettirdi. 

 

CHP seçimlerde , dürüstlük ve şaffaflıktan taviz verseydi geçmişine ve gelecek misyonuna aykırı oldurdu. Bu açıdan örnek olmuştur.

 

3) CHP  Rejimin Emniyet Subabı oldu.

 

Yabancı basın ‘’ İslamcılar askerle olan bilek güreşini kazandı ‘’ şeklinde yazdılar . Meclis başkanı Bülent Arınç ise ‘’ Bu seçim milletin Muhtırasıdır ‘’ dedi. Türkiye de Asker rejimin  ve Cumhuriyetin bekçisidir. Bir parti neden rejimle hesaplaşır… Kendi rejimin taşımak için .  AKP aldığı oyu şimdiden rejim aleyhine kullanmaya başladı.

 

CHP rejime , Cumhuriyete ve Türkiyenin çıkarlarına , iktidar olmaktan daha fazla önem veriyor. Bu yolda emniyet subabı oluşturuyor. Aynı nedenledir ki , birçok parti eridi.. CHP hep kalıyor.

 

4) CHP’nin  dış bağlantısı olmadı.

 

ABD’ nin Türkiye üzerindeki hesaplarını ve AKP ye desteğini duymayan , bilmeyen kalmadı. Çünkü bunu ABD sık – sık dolaylı yoldan da olsa açıkladı.

 

Barzani ve Talabani , Başbakanı destekleyen beyanlarda bulundu.   

Dış destek , siyasette ödünler getirir. CHP Ulusal çıkarlar ve ülkenin geleceği , bölünmez bütünlüğü nü , oy hesaplarının ve dış desteklerin üstünde tuttu.

 

5)CHP ‘nin oyu düşmedi arttı.

 

Türkiye genelinde CHP’nin oyu 2002 ye göre arttı..Ancak , barajı geçen parti ve bağımsızlarında olması , 2002 ye göre Milletvekili sayısının düşmesine neden oldu.

 

6 ) CHP etik değerlere saygı gösterdi. İyi örnek oldu.

 

AKP  halka el altından kulis yaparak 500 bin memur alacağını söyledi. Ev ev dolaşıp ,ailede memur adaylarını tespit etti.  Bana bu konuda doğduğum ilçeden telefonlar geldi.

 

Seçim kazanmak için , toplumun etik değerlerini dejenere etmek gibi bir niyeti olmadı. Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını istemesi , bunun bir kanıtıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir