ASIL KILIÇDAROĞLUNUN EZBERİ YANLIŞTIR

Rahmetli Özalın, siyasette 4 eğilimi, liberal, muhafazakâr ve milliyetçi grubu bir çatı altında topladığı iddia ediliyor… Aslında Özal’’ üçayağı birleştirdik diyordu. ‘’ sol, sağ ve muhafazakar.

 

 

Gerçekte birkaç sol olarak bilinen insanı milletvekili yapmakla, solu birleştirdim demesi yalnızca bir taktiktir.  Eğer solu’ birleştirdi ise, 1983 seçimlerinde halkçı partinin aldığı yüzde 30.46 oranındaki oyu kim

verdi ? Bu oylar  sol oylar değil mi? Eğer bakarsanız , bu gün AKP’ de daha çok solcu, daha çok Marksist bilinen insan var.

 

Hatta AKP’ de  ANAP’tan daha çok liberal var. Aslında Liberal dediğiniz az sayıda ve tabanı olmayan bir gurubu ifade ediyor. Eğer Liberal taban olsaydı , ‘’Liberal parti ‘’ oy alırdı. Kaldı ki , dün AKP ‘ye akıl veren liberaller bu gün Yeni  CHP ‘ye akıl  veriyor.

 

Milliyetçi olanlara gelince… MP’nin veto edilmesi ile Milliyetçiler daha çok ANAP’a oy vermiştir. Seçime giren  Milliyetçi demokrasi partisi , ihtilalin kurduğu bir parti olarak görülmüştür.  

 

Sonuçta Özal’ın tabanı  ihtilal ortamının zorunlu olarak bir araya getirdiği  sağ ,  muhafazakar ve Türk-islam sentezi içinde  olanlardır.  Bu da bir çizgidir. Ancak Özal’ın belirgin çizgisi iktisat politikalarında olmuştur. Dışa açılma ve  özelleştirme çizgisi  Özal’ın çizgisidir.

 

AKP’nin çizgisi bellidir. Ne etti , etti , imam hatip okullarını yeniden açtı.

 

YCHP’nin çizgisi ise , sayın Kılıçdaroğlu’ ndan sonra artık belli değil..  

YCHP hergün bir tarafa açılıyor. Kılıçdaroğlu sabah söylediğini akşam tekzip ediyor. Kılıçdaroğlu’nun tek  çizgisi , CHP’ nin geçmişini karalamak şeklinde oluyor.

 

En son , Rahmetli Menderesin mezarını ziyaret ederken de aynı şekilde davrandı … ‘’Ezber  bozmaya geldim.’’ dedi.

 

Eğer böyle bir laf etmeseydi , insani değerleri ön plana çıkararak gittiğini söyleseydi, herkes mutlu olurdu. Oysaki ‘’Ezber Bozmaya geldim ‘’ diyerek  , ‘’Türkiye’nin barışa ihtiyacı var ‘’ diyerek ,

 

  • Zımnen ,  partisinin geçmişteki yanlış yaptığını, barışı bozan bir parti olduğunu söylemiştir. CHP’ yi istemeyen kesimlerin ve özellikle AKP’ nin ekmeğine yağ sürmüştür. Mamafih bu sözden sonra ,  Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ ,  ‘’CHP Menderesin asılmasına alkış tutmuştur.’’ diye beyanda bulundu.   
  • Menderesi ziyareti , siyasi istismar aracı olarak kullanmıştır.

 

AKP istese de  kendisine bu kadar yakın bir destekçi bulamazdı. Kılıçdaroğlu durduk yerde hiç gereği yokken , CHP’de   AKP’ nin vuracağı bir gedik açıyor.

 

 Aslında  bozulması gereken  ezber ,Kılıçdaroğlu’nun ezberidir.  Çünkü CHP  İnönü’den başlayarak, Kılıçdaroğlunun suçladığı gibi  bir ezber içinde  hiç olmamıştır. Menderesin İdamını durdurmak için İsmet İnönü 17 Eylül 1961 , saat  11.00 de Çankaya köşkünde Cemal Gürsel ile görüşmeye gitmiş ve bizzat idamın durdurulmasını istemiştir. İnönü’nün bu gayreti , daha sonra Aydın Menderes tarafından da kamu oyuna açıklanmıştır.  

 

Dünde  Baykal , bu konu ile ilgili konuşmuş ve ,  O dönem CHP’nin sorumlu temsilcileri bu idamın çok büyük yanlışlıklara yol açacağını, siyasi hayatımıza kan bulaştıracak tehlikeli bir geleneği başlatacağını kaygıyla tespit etmişler ve ısrarla bu konuda güç sahibi olanlara yazıyla başvurarak, bu durumu önlemeye gayret etmişlerdir. İdamların yanlış olduğu bugün tespit edilmemiştir. Başından beri yanlıştır. Bilinmelidir ki Adnan Menderes’i CHP idam ettirmemiştir, Menderes CHP’ye rağmen idam edilmiştir. Bu tarihi bir gerçektir. CHP’nin idamda özel bir sorumluluğu yoktur. Elbette bu toplumun bir parçası olarak hepimiz ülkemizde bir Başbakanın idam edilmesinden dolayı üzüntü duyarız ve bu üzüntüden üzerimize düşen payı da alırız. Ama özel olarak CHP’nin bu idamdan sorumlu olduğu kanaatinin ortaya çıkması sakıncalı ve yanlıştır. Tarihi gerçeklere aykırıdır. demiştir.

 

Söylediği lafın nereye gideceğini bilmeyen bir genel başkanla YCHP nereye kadar gider ? CHP’ tabanı ve delege böyle bir genel başkana ne kadar dayanır ? Bundan sonra Kılıçdaroğlu yazılı konuşursa daha iyi olacaktır.  Yoksa bu gidişle  ‘’Kılıçdaroğlu’’nun gafları için İnternette yer kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir