ANKETLER NE DİYOR?

2015 genel seçimleri için, 2012 yılından başlayarak, anket şirketleri seçim anketleri yapmaya başladı. Bunların tamamı derli- toplu olarak ‘’ 2015 Türkiye Genel Seçimleri- vikipedi ‘’ de var.  

 2015 Ocak ayından, 2015 Mayıs sonuna kadar 57 adet seçim anketi yapıldı. Yalnızca Mayıs ayı içinde 25 anket yapıldı.  

Bunlar içinde, ortalamadan çok farklı sonuçlar çıkaran anketler var.

Söz gelimi, Mayıs anketleri içinde en fazla sapma ORC ve CHP anketlerinde olmuş. Mayısın son günlerinde ORC anketlerinde AKP’ yüzde 46, CHP’ ise 25.3 olarak gösterilmiş. CHP son anketlerinde ise bunun tersi, AKP 39, CHP 29 olarak gösterilmiş.  

 

Aylar itibariyle yapılan anketlerin ortalaması alınırsa, bu gibi sapmaların etkisi de en aza iner.

 

Anket sonuçlarına göre AKP’nin oylarındaki düşme var…

 

Ocak- Mayıs arasında AKP’nin oyları düşmüş. Ocak ayında yüzde 44.38 olan oy oranı, Mayıs ayında yüzde 40.38’e gerilemiş.  

 

AKP oylarındaki düşmenin nedenleri:

·         Yapılan kamuoyu yoklamalarında, halkın yüzde 70’i ve hatta AKP’lilerin de yarısı parlamenter sistemi istiyor. Halk denenmemiş Başkanlık gibi yeni bir demokrasi macerasına girmek istemiyor. Oysaki Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli başkanlık sistemini savunuyor. Bu durum toplumda tedirginlik yaratıyor. Cumhurbaşkanı her konuda Başbakanı gölgede bırakıyor. Taraf olarak hareket etmesi, toplumun alıştığı ve benimsediği Cumhurbaşkanlığı imajına ters düşüyor.

·         Propagandalarda, kuranın ve dinin aşırı kullanılması, inanç konusunda dengeleri bozdu. Bir kısım inanmış insanda tedirginlik yarattı.

·         AKP’ de 13 yıldır iktidarda olan bir partinin metal yorgunluğu var.

·         HDP ‘nin demokrasi içinde yer alması, bu partiye dış destekler, AKP tabanından bu partiye oy kaymasına neden oldu.

·         AKP Kurucusu olduğu halde dışlananların da oy kaybında etkisi var.

·         Rant kavgası olduğu şeklindeki haberler de AKP oylarını düşürdü.

·         Nihayet, Suriye dâhil, dış politikada ortaya çıkan sorunlar da oy kaybına neden oldu.

 

CHP’ de sonuçlar değişmedi…

 

CHP’ bu seçimde iyi çalıştı, proje geliştirdi ve fakat değişen bir şey olmadı. Zira bütün gayretlere rağmen CHP ‘de mezhepsel olarak ve etnik anlamdaki sorunlar çözülemedi.

 

Milletvekili adaylıklarında, partinin Kemal Derviş ve başkalarının etkisinde olduğu imajı da partiye zarar verdi.

 

MHP’de artış var…

 

Çözüm sürecinde ‘Bölünme’ endişesi ve korkusu ‘’ na karşı MHP ‘nin tutumu, AKP tabanından bu partiye kaymaya neden oldu.

 

Aday seçiminde parti tabanının nabzını da iyi tuttu. Adayları gençleştirdi.

 

HDP ‘ barajı geçiyor.

 

AKP’nin ve Cumhurbaşkanın karşısında olanların bir kısmı, HDP’yi destekliyor. HDP barajı aşmasını ve bu yolla AKP’nin tek başına iktidar olmasını engellemek isteyenler HDP’nin barajı geçmesini istiyor.

 

Çözümün demokrasi sürecine çekilmesini isteyenlerin tercihi ve HDP’nin Türkiye partisi olması hedefi de partinin barajı aşmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir