ALTIN ENFLASYONU KATLADI

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) , Finansal yatırım araçlarının Ağustos ayı itibariyle aylık, altı aylık ve yıllık, nominal ve reel getiri oranlarını açıkladı. 

Hatırlatmakta yarar var… Nominal getiri, mevduat faizi gibi veya Tahvil ve hisse senedi gibi bir menkul değerin sağladığı gelirin, enflasyon dikkate alınmadan, görünen fiili geliridir. Reel getiri ise, söz konusu gelirlerin TÜFE veya Yİ-ÜFE oranlarıyla düzeltilmiş halidir.  

Söz gelimi, Ağustos ayı itibariyle TÜİK, mevduatın yıllık nominal faiz getirisini yüzde 4.91 olarak açıkladı.  Ağustos ayında yıllık TÜFE oranı yüzde 8.05 olduğu için, TÜFE bazına göre reel faiz oranı da yüzde Eksi ( -2.91 )oldu.  

 

 

Reel faiz oranı aşağıdaki formüle göre bulunuyor:                               

REEL FAİZ ORANI = (1 + NOMİNAL FAİZ ORANI / 1+ ENFLASYON ORANI = – 1×100 ) 

TÜİK ’in bulduğu reel faiz oranı bu formüle göre: 

Reel faiz oranı :  /(1,0491 / 1,0805  ) -1 / X100 = – 2.906 olur. 

 Ağustos ayında, Son bir yılda en yüksek getiriyi altın sağladı. Altının nominal getirisi yüzde 24.75, TÜFE’ye göre reel getiri oranı ise yüzde 15.29 oldu.  Devlet iç borçlanma senetlerinin reel getiri oranı da yüzde 4.3 oldu. Diğer Finansal yatırım araçlarının tamamı reel olarak kayıp getirdi.   (Aşağıdaki tablo)

 

 

Dünyada ve Türkiye ‘de Altının yükselişi, doların aşırı kırılgan olması ve dolara olan güven azalmasından ileri geldi. Çin gibi bazı ülkelerin resmi rezervlerinin bir kısmını altın olarak tutmak istemeleri de, altın talebini artırdı, arz da sınırlı olduğu için, fiyatlar yükseldi.   

2003 yılı Ocak başında bir gram altın 18.30 TL idi. Ağustos 2016 tarihinde 127.36 liraya yükseldi. Bu geçen 14 yıl 8 ayda, TÜFE olarak enflasyon yüzde 297.31 arttı. Buna karşılık altın fiyatları aynı dönemde yüzde 693.68 oranında arttı. Başka bir ifade ile Altın fiyatlarındaki artış enflasyonu 2.33 e katladı. (Aşağıdaki Tablo ) 

 

Merkez bankalarının altın rezervine yönelmesi dışında küçük tasarruf sahibi de altına yöneliyor. Çünkü Dünyada ve Türkiye ‘de siyasi ve ekonomik sorunlar yaşanıyor.   ABD ve AB sürekli para basıyor.  Ekonomide daha büyük sorunlar yaşanabilir.  Gayrimenkulü herkes alamıyor. Altın tek güvenli araç olarak kalıyor.  Bu nedenlerle birkaç yıl içinde altın fiyatlarında bir düşme olacağı beklenmiyor.  

(Değerli okuyucularım… Kurban bayramı tatilinde yazılarıma ara vereceğim. 20 Eylül de yeniden görüşmek üzere, şimdiden iyi bayramlar dilerim.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir