ALLAH AKLIMIZI KORUSUN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs yolu yapıyor. Metrobüslerin, toplu taşımada önemli bir yere sahip olacağı çok açıktır. Otoyolun ortasında iki şerit metrobüse ayrılıyor. Bugünkü şartlarda, eğer metro yapamıyorsak, bu da doğrudur. Gel gör ki, bu konuda büyükşehir belediyesi çok plansız iş yapıyor. Önce yolu bölüyor. Üç şeritli yol, metrobüse ayrıldıktan sonra iki şerit kalıyor. Trafik sıkışıyor. Sonra, kalan iki şeriti üç şeride çıkarmak için inşaat yapıyor.. İki şeritten de hayır kalmıyor.

Oysa ki belediye akıllı davranıp, sonradan ilave yapacağı şeridi, baştan ilave edip , sonra ortadaki şeridi alsa, trafik sıkışmayacak. Büyük şehrin yanlışları nedeniyle , İstanbul’da artık neresi olursa olsun , işe gitmek için en az bir ñ iki saat gerekiyor. İstanbul’da araç sayısı 2.5 milyona ulaştı. Medya da sık sık “trafik iflas etti” haberleri yer alıyor.. Kavşak ve ek yollar yapıldıkça trafik artıyor.. Demek ki ortada çok fazla yanlış var.
Yanlışlardan birisi, tünel yapmadan ve toplu taşımacılığı geliştirmeden, kavşak yapmaktır. Yolu genişletmeden , orta şeridi metrobüse ayırmaktır.

Trafikte kontrol yok

Öte yandan, İstanbul’da trafik düzeni kontrol edilmiyor. Trafik yasaklarının ne oranda uygulandığını herkes merak ediyor..

Örneğin, Kasımpaşa’dan gelişte de üç şerit var.. Ne zaman geçtimse iki şeritte park var.. Üç şerit gelip tek şerite düşünce tüm trafik alt-üst oluyor. Anayolda mevcut üç şeridin ikisini kapatan araçları hiç mi gören yok ?
Kasımpaşa gidişte de iki şerit var. Ancak esnafa mal getiren kamyonetler, alış veriş yapmak için inenler, bir şeridi işgal ediyor. Yol tek şeride kalıyor.
Düşünüyorum. Kasımpaşa başbakanın mekânı olduğu için mi trafikte her şey serbesttir ?

Ankara çevre yolu dört şeritlidir. Ve günün her saatinde bomboştur.. İstanbul’da, Türkiye’yi Avrupaí ya bağlıyan yol, TEM yolu ise iki şerittir. Özellikle yazın bu yolu 3-4 saatte almak imkânı olmuyor.. Kaynaklar bu kadar dengesiz ve yanlış kullanılmaz. Trafikte akılsızların yaptıkları akla zarar işler karşısında Allah aklımızı korusun demek gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir