AKP ‘NİN YAKIN GELECEĞİ

Henüz yeni meclis toplanmadan , AKP içinde Anayasa taslakları uçuşmaya başladı… Söylenen şekliyle ,  bu taslaklardan ne parti yönetiminin nede 22 dönem Anayasa Komisyonu Başkanı ‘nın haberi var. Ancak işin gerçeği farklı da olabilir.

 

Acaba bu taslaklar , yetkililer tarafından kamu oyununun tepkisini ölçmek  için mi bazılarına  kasten uçurtuluyor ?

 

Eski Senatör, Abdullah Emre ileri  bu olaya benzetme yapmak için bir atasözünü hatırlattı..

‘’Akıllılar söylemek istedikleri ve fakat söyleyemediklerini mahallenin delisine söyletirlermiş. ‘’

 

 

Aslında , AKP ‘nin bu defa işi daha zor görünüyor.. Geçen dönem ilk zamanlarda parti yeni iktidar olmuştu.. Parti içinde çatlak ses yoktu. Son zamanlarda aykırı sesler başladı . Bunlarda aday yapılmadılar.

 

Eski Meclis Başkanı , Bülent arınç’ı tutanların sayısı seçimlerde düşürüldü.  Ancak bunlara rağmen AKP içinde şimdiden siyasi sorunlar var :

 

SİYASİ SORUNLAR VAR

 

  1. AKP Çok bilinen zig- zag’cıları kadroya aldı.. Bunları kullanmak için aldı.. Ancak  eninde sonunda bu gibiler  AKP’nin başına dert açacaklar… Hatta şimdiden dert açtılar .
  2. AKP içinde , Abdullatif Şener elendi.. Ancak üç gurup daha var.. Abdullah Gül gurubu , Sayısı azalmakla beraber , Bülent arınç gurubu ve Tayyip Erdoğan gurubu..  Tayyip Erdoğan önce  Abdullah Gül’ ü elemeye bakacaktır. Bu da parti içinde sorun yaratacaktır.
  3. cumhurbaşkanlığı adayı konusunda , kimi yaparsa yapsın , karşısında istemeyenler olacaktır. Bunlar parti içinde gerginlik yaratacaktır.
  4. Tayyip Erdoğan aşırı gergin olarak seçimlerden çıktı… Mülayim bir politika sürdürmesi mümkün görünmüyor.

 

EKONOMİK SORUNLAR VAR

 

Mesele yalnızca syasi düzeyde kalmıyor.. Ekonomik dengeler de pıçak sırtında gidiyor.

 

1)     Düşük kur – yüksek faiz ortamı , ekonomiyi geriyor.. Sıcak parayı aynı düzeyde yönetmek sürdürülemez. Cari açığın aynı oranda devam etmesi sürdürülemez. Yüksek faiz , yatrırımları engelliyor. Maliyetleri artırıyor… Sürdürülemez. Piyasalardaki aşırı kırılganlık , global ekonmideki daha büyük  bir dalgalanmada , paniğe dönüşebilir. Bu nedenle faizler düşmüyor. Özel sektörün kısa vadlei dış borçlarının çok artmış olması da , riski ve kırılganlığı artırdı. Sürdürülemez.

2)     Özet olarak , ekononomide dengeler pıçak sırtında kaldı. % yıl sürdürüldü… Dört yıl daha sürdürülmesi mümkün görünmüyor.

3)     İnsanoğlu ekonomik olaylarda miyoptur. Uzun dönemli sorunları göremez. Bu gün kur düşük… İthalat cenneti devam ediyor.. Sıcak para Suni rahatlık  yaratıyor. Ancak bunların arkasında  6 milyon işsiz var.  AKP döneminde 97 milyar dolar cari açık oluştu. Dış borç arttı.   Bu sorunlar görünmeyen sorunlardır. Ekonomide durgunluk başlayınca, dış borçları ödemeye başlarsak , sıcak para çıkarsa , iş başa düşecek. İnsanlar o zaman gerçeği görecekler. 

4)      Özetle ekonominin duvara çarpması kaçınılmaz görünüyor. Bunun sorumlusu elbette AKP olacaktır.

 

5)     Basında düzen bozuldu… Halk kirli haber ve yormlarla donatılıyor… Sosyal ortamda yanlışın sürekliliği mümkün değildir.    

 

   

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir