İŞADAMININ YANLIŞ HESABI

İşadamları ve zenginler ,şimdiye kadar  büyük oranda AKP’ yi tuttular. Geçmiş siyasi iktidarlar dönemlerinde zaman zaman kıyamet koparan TÜSİAD’ da son aylara kadar açık veya kapalı AKP’ ye destek oldu.

 

AKP’ ye destek olan işadamları düşük kur ortamından yararlandılar. Düşük kura güvenerek dış borç aldılar. İçeride faizin yüzde 20 olması onları ilgilendirmedi.. Yerine yüzde 3 veya 5 faizle Dolar veya Euro kredisi aldılar. Kur artmadığı ve hatta tersine düştüğü için , finansman maliyetleri de azaldı.

 

Öte yandan , düşük kur nedeniyle birçoğu iç üretim yerine ithalatı tercih etti.

 

 

Geçen hafta dalamanda özelleşen Seka kağıt fabrikasının önünden geçiyordum. Yanımdakine artık koku yok.. Ne oldu ? diye sordum. Yanımdaki arkadaş , ‘’ bu fabrika artık odundan selllüloz üretmiyor. Sellülozu ithal ediyor. ‘’ dedi.

 

Kur düşük olmasaydı bu fabrika halen sellüloz üretmeye devam edecekti.

 

Kur böyle devam eder mi ? Etmez… Aksi halde cari açığın altından kalkmamız mümkün olmaz.

 

Demek ki işadamı kısa vadeli , spekülatif düşünüyor. Zaten yeni yatırım yapmıyor olması da kısa vadeli düşündüğünü ortaya çıkarıyor. Uzun vadeli düşünse , geleceğinin risk taşıdığını  anlardı.

 

Neden işadamının geleceği risk altındadır ?  

 

 EKONOMİYE TARİKATLAR EL  KOYDU

 

1)Akdeniz sahilinde bir devlet kurumuna ait dinlenme tesisi  2 yıl önce ihale ile kiraya verildi. İhaleye 9 kişi katıldı. İhale şartnamesinde , mevcut binalar aynen korunarak tesis işetilecekti. Kiraya alan ihale şartların uymadı. Çünkü idare ihale şartlarını hiçe sayan bir yeni imar çıkardı. Bu tesisi kiralayanın kimler olduğunu tahmin edersiniz .

 

2) Konut konusunda TOKİ ve KİPTAŞ , özel sektöre karşı haksız rekabet yaratıyor. Bunlar , vergi ödemeden , arsa ve imar sorunu yaşamadan , 400 veya 500 bin dolara lüks konut yapıp satıyorlar. İlan veriyorlar. Özel sektör firmalarına karşı haksız  rekabet yaratmış oluyorlar.

 

3) Meyve suyu satan bir firmanın yetkilisi anlatıyor.. Ramazan ayında ilk okullarda meyve suyu satışımız değişmezdi. Bu sene yarı yarıya düştü.. Çünkü müdür ilkokulu toplamış ve oruç konusunda uyarı yapmış .

 

Bir ülkenin sabit yatırımlarına , ekonomisine hakim olan , o ülkenin siyasi geleceğini de belirler.

 

SOSYAL YAŞAM SORUNU

 

5) Açık havada  Ramazan şenlikleri yapılan bir platforma gittim . Folklor ekibi çıktı. Ekip  On beş yaş dolaylarında idi. Temsi ettikleri yöreyi iyi bilirim. Yöreyle ilgisiz bir tarzda , kızların Türbana benzer başörtüsü takmışlardı.

 

6) Anayasa tartşmalarından anlaşıldı ki , AKP’nin tek amacı laikliği delme ve türbanı getrimektir. Türban için anayasayı değiştirmeye kalkan bir siyasi iktidarın ne yapacağı çok açıktır. Bu yol  Bunun için Başbakan her yola baş vuruyor. Zaten 2002 seçimlerinden önce , ‘’uzun bir yolumuz var.’’ Demişti. 

 

Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı olmadan önce , gittiği bir dernekte , Atatürk heykellerine tepki göstermişti. Bunu bu derneğin o gün yönetiminde bu gün başkanı olan bir Akademisyen arkadaşımız anlatıyor.

 

HEDEF BELLİ

 

Başbakan bu uzun yolu , zaman zaman geri adım atarak yürüyor. Ancak hedefinden şaşmadığını görüyoruz.  

 

Bu şartlarda modern bir işadamı gelecekte tarikatlara taşaron mu olacak ? Eşi ve çocuğu Türkieye de nasıl yaşayacak ? AKP’ ye destek veren işadamları herhalde bunun da yolunu bulmuşlardır. Örneğin onlar dışarıda kendileri içeride mi yaşayacaklar ?  Zannetmiyorum.

 

İranlı bir ressam anlatıyor… Biz şah rejimine karşı , bazı aydınlar , bazı işadamları hep birlikte savaştık.. özgürlük gelecek … Güller açacak … Diye avunduk… Sonra hümeyni hepimizi kovdu.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir