5510 SAYILI, SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

PROF.DR. ESFENDER KORKMAZ

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

7 Mayıs 2009

 

 

 

5510 SAYILI, SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

 

YASA TEKLİFİNİN KONUSU:

 

BU TEKLİF:

 

EMEKLİLİK YAŞINI DOLDURAN VE FAKAT ÇALIŞMA SÜRESİNİ DOLDURAMAYANLARA BORÇLANMA İMKANI GETİREREK, EMEKLİ OLMALARININ ÖNÜNÜ AÇIYOR.

 

BU BAĞLAMDA:

 

1) İŞTEN ÇIKARILAN VEYA İFLASTAN DOLAYI İSŞİZ KALAN VEYA HERHANGİBİR MÜCBİR NEDENLE İŞE ARA VEREN ÇALIŞANLARA EMEKLİ OLMAK İMKANI  VERİYOR.

 

2) KEPENK KAPATMAK ZORUNDA KALAN VE BU NEDENLE SOSYAL GÜVENLİĞE ARA VEREN ESNAFA EMEKLİ OLMAK İMKANI VERİYOR.

 

3) YAŞAMAKTA OLDUĞUMUZ EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE İŞİNİ KAYBEDENLERİN, PRİMLERİ İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN ÖDENMEK ÜZERE SOSYAL GÜVENLİKLERİNİN DEVAM ETMESİ İMKANINI GETİRİYOR.    

 

TEKLİFİN GEREKÇESİ:

 

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUN 41 – 46 VE GEÇİCİ 4 MADDESİNE GÖRE, SİGORTALI MÜCBİR NEDENLERLE ÇALIŞMADIĞI SÜRELERİ BORÇLANARAK ÇALIŞMA SÜRESİNE EKLETEBİLİR.

 

ÖRNEĞİN, ÜCRETSİZ DOĞUM İZNİ, ANALIK İZNİ, ASKERLİK, DOKTORA VE UZMANLIK EĞİTİMİ, GREV VE LOKAVT’TA GEÇEN SÜRELER, SEÇİMLERDE ADAY OLMAK İÇİN İSTİFA EDENLERİN AYRI KALDIKLARI SÜRELER İÇİN BİR AY İÇİNDE PRİM ÖDEYEREK, BU SÜRELERİ ÇALIŞMA SÜRELERİNE İLAVE ETTİRİYORLAR.

 

BUNA KARŞILIK YASADA ÇALIŞMAYA ARA VERENLER, EMEKLİLİK YAŞINI DOLDURDUĞU HALDE, ÇALIŞMAYA ARA VERDİKLERİ DÖNEMLER İÇİN HİZMET BORÇLANMASI YAPAMIYORLAR.

 

I) TEKLİFİN BİR AMACI ÇALIŞMAYA ARA VERENLERİ, ARA VERDİKLERİ SÜRELER İÇİN BORÇLANDIRIP, EMEKLİLİK İMKANI SAĞLAMAKTIR.

 

AYRICA BU EMEKLİLİK İMKANI SOSYAL DENGELER AÇISINDAN DA YARARLI OLACAKTIR.

 

  • İŞSİZLİĞİN AĞIR OLDUĞU ÜLKEMİZDE, ÇALIŞMAYA ARA VERMİŞ OLANLAR, ARA VERDİKLERİ SÜRELER İÇİN BORÇLANIP, EMEKLİ OLURSA YERLERİNİ İŞSİZ GENÇLERE BIRAKMIŞ OLACAKLARDIR. TÜRKİYE DE GENÇLER ARASINDA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 25 DOLAYINDADIR. GENÇLER ARASINDA İŞSİZLİĞİN YÜKSEK OLMASI, SOSYAL PATLAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR. TERÖR VE ANARŞİNİN ARTMASINA YOL AÇIYOR.

 

  • HİZMET BORÇLANMALARINDA, BORÇLANANLAR PRİMLERİNİ BORCUN TEBLİĞİ TARİHİNDEN İTİBAREN BİR AY İÇİNDE YAPACAKLARINDAN, SOSYAL GÜVENLİKTE MALİ DENGE DE BOZULMAYACAKTIR.

 

II ) TEKLİFİN İKİNCİ BİR AMACI DA, BU GÜN YAŞAMAKTA OLDUĞUMUZ EKONOMİK KRİZDEN DOLAYI MAĞDUR OLAN ESNAFIN MAĞDURİYETİNİ GİDERMEKTİR.

 

TÜRKİYENİN DIŞA BAĞIMLI BÜYÜME YAŞADIĞI, İTHAL ARAMALI VE İTHAL TÜKETİM MALI KULLANDIĞI VE SPEKÜLATİF SERMAYENİN HAKİM OLDUĞU 2002 – 2008 ARASINDA, KÜÇÜK İŞLETMELER VE ESNAF KEPENK KAPATMAK ZORUNDA KALMIŞTIR. EKONOMİK KRİZ ESNAFI DAHA DA ZOR DURUMA BIRAKMIŞTIR. EMEKLİLİK YAŞINI DOLDURMUŞ VE EMEKLİLİK GÜN SAYISINI DOLDURAMAYAN ESNAFIMIZA, İŞE ARA VERDİĞİ DÖNEMLER İÇİN BORÇLANMA İMKANI VERİRSEK, KRİZ MAĞDURU ESNAFI KISMEN KORUMUŞ OLURUZ.

 

III ) YASA TEKLİFİMİN ÜÇÜNCÜ BİR AMACI EKONOMİK KRİZDEN DOLAYI İŞSİZ KALANLARI KISMEN DE OLSA KORUMAKTIR.

 

2008 YILI BAŞINDA ORTAYA ÇIKAN DÜNYA EKONOMİK KRİZİ VE TÜRKİYE DE YAŞANAN EKONOMİK DEPRESYON NEDENİYLE, 2009 BAŞINA KADAR 800 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ. 2009 VE 2010 YILLARI İÇİNDE KRZİDEN DOLAYI İŞSİZ SAYISI ARTACAKTIR.

 

EĞER ÇALIŞMAYA HAZIR OLANLARI DA KATARSAK, İŞSİZ SAYISI 6 MİLYONUN ÜSTÜNE ÇIKTI. ARTAN TOPLAM İŞSİZ SAYISI VE İŞSİZLİK ORANI DA SOSYAL PATLAMA RİSKİ TAŞIMAKTADIR.

 

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE, SPEKÜLATİF FONLARIN ETKİSİYLE VE YANLIŞ YÖNETİM VE AYNI ZAMANDA POLİTİKASIZLIK NEDENİYLE ORTAYA ÇIKAN KRİZİN SORUMLUSU İŞİNİ KAYBEDENLER DEĞİLDİR. İŞİNİ KAYBEDENLER BU KRİZİN MAĞDURLARIDIR. BU NEDENLE BU İŞSİZLERİN MAĞDURİYETLERİNİN ÖNLENMESİ İÇİN TEKLİF ŞU ÖNLEMİ GETİRMEKTEDİR:

 

  • 2008 ORTASINDAN 2010 ORTASINA KADAR GEÇEN 2 YILLIK SÜRE İÇİNDE İŞİNİ KAYBEDENLERİN PRİMLERİ, 31 ARALIK 2010 TARİHİNE KADAR İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN ÖDENECEKTİR.
  • KRİZDEN DOLAYI İŞSİZ KALANLAR BU ŞEKİLDE 2010 YILI SONUNA KADAR
  • İŞSİZDE KALSALAR, SİGORTA VE SAĞLIK OLANAKLARINDAN YARARLANMIŞ OLACAKLARDIR.

 

ASLINDA 42 MİLYAR LİRAYA ULAŞAN İŞSİZLİK FONUNUN, BU GİBİ KRİZ DÖNEMLERİNDE İŞE YARAMASI GEREKİR. ZATEN BU NEDENLEDİR Kİ SÖZ KONUSU FONUN ADINDA ‘’SİGORTA‘’ VAR.

 

AKSİ HALDE YEŞİL KARTLARIN DA KALDIRILDIĞI BU DÖNEMDE, İŞSİZ DE KALANLAR SAĞLIK ŞEMSİYESİ DIŞINDA KALACAKLARDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.